Orijentalna mačka: Inteligentna, odana i znatiželjna
Rasa je nastala mukotrpnim radom odgajivača u Engleskoj.
Orijentalna mačka nema nikakve veze sa orijentom, ime je dobila zbog svog orijentalnog izgleda. Spada u četvrtu kategoriju gde spadaju i sijamke, balinežanke, javanke a od skoro i dugodlake i kratkodlake sejšelelske mačke.
Sijamke i orijentalke mogu da se pare međusobno iako imaju različitu boju očiju i da se dobiju sijamski mačići sa plavim očima i orijentalne sa zelenim. Standard za obe rase je isti samo se razlikuju u boji očiju. Ove mace su veoma elegantne i jako cenjene i popularne na zapadu gde je felinologija visoko razvijena, piše poral Životnjsko-carstvo.com.
Temperament orijentalnih mačaka
Orijentalna mačka je dosta slična sijamskoj po temperamentu. Veoma su pokretne i znatiželjne. Učestvuju u svemu sto se događa u porodici sa kojom žive. Kontrolišu sve što se donese u kuću, ulaze u kesu da vide šta ste doneli. Ne vole nered i buku, i vrisku dece. Veoma su uredne.
Ove mačke vole sve članove porodice a samo jednoj osobi su najprivrženije. Veoma su odane svom vlasniku, stalno zele da budu u kontaktu sa svojim vlasnikom - bukvalno ga prate u stopu. Veoma često glasno mauču i pričaju sa svojim vlasnikom. Vole toplo mesto u stanu, pa ih možete zateći da spavaju na televizoru, radijatoru, šporetu ili u krevetu svog vlasnika gde se najčešće podvlače pod pokrivač.
Ne vole dečiju ciku ali ako su mačici i odrastaju sa decom zajedno vezuju se i za njih. Veoma su inteligentne i po tome se nalaze na vrhu lestvice. Jedina njihova "mana" je što su u vreme parenja dosta bučne pa možete imati problema sa komšijama, a naročito ako nisu ljubitelji mačaka.
Veoma su brižne majke i izvanredni pedagozi u obuci mačića.
Vole vas svom snagom ali to traže i od vas. Ako niste komunikativna i druželjubiva osoba nemojte uzimati orijentalku - uzmite neku drugu macu.