OTEŽAVAJUĆE OKOLNOSTI: Naše saveznice za bitku u Unesku mogu da izgube pravo glasa zbog neplaćanja članarina!
Neplaćene članarine prete da oduzmu glasove saveznicima naše zemlje. Na listi onih koji nisu platile ima 18 država od kojih 9 ne priznaje nezavisno Kosovo.
Od 18 država koje trenutno nemaju pravo glasa u Unesku zbog neplaćenih članarina, devet nije priznalo Kosovo i ako do početka generalne konferencije, 3. novembra, ne povrate pravo glasa, Srbija neće moći da računa na njihovu podršku.
Na listi dužnika koji su istovremeno i naši saveznici u diplomatskoj bici za Kosovo su Brazil i Iran, koji su dosledni u stavu da je KiM deo Srbije. Za njih se, međutim, veruje da će u narednim danima regulisati svoja dugovanja, s obzirom na to da im je namera da budu u Izvršnom odboru Uneska. Tu su, takođe, i Venecuela, Izrael, Zambija...
Internet kampanja
Vlada planira da pokrene veliku internet-kampanju sa ciljem da što više činjenica o Kosovu dospe do međunarodne javnosti. Nije dovoljno da ljudi to rade spontano, već iza toga treba da stane država - rekao je juče Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM.
On je naveo da sa prištinske strane postoje "plaćeni odredi internet-ratnika" koji prekrajaju istorijsku istinu, a da bi organizujući dobrovoljce i aktiviste, Beograd pružio priliku da se sazna nešto više o našem nasleđu, duhovnosti i istina o dešavanjima na KiM. To će se raditi po uzoru na internet-kampanje Izraela i drugih zemlja sa sličnim problemima.
Pravo glasa u ovoj organizaciji, inače, gubi se zbog neplaćene članarine tokom dve godine.
Dosadašnja praksa pokazala je da neposredno pred zasedanje Konferencije, koja se i održava na dve godine, mnoge članice ubrzano izmiruju zaostale obaveze kako bi im bilo omogućeno da učestvuju u odlučivanju, a dužnika, pa samim tim i onih bez prava glasa, ostane desetak.
Srbija, recimo, na godišnjem nivou Unesku uplaćuje 110.000 evra, a za svaku državu se određuje poseban iznos članarine prema njenoj veličini i bruto društvenom proizvodu.
Poseban primer zemalja bez prava glasa su Amerika i Izrael, koji su prestali da pune budžet Uneska zbog odluke Konferencije iz 2011. godine da se u članstvo primi i Palestina, pišu Večernje novosti.
Unesko ima 195 članova, a pri većanju o kosovskom članstvu za pozitivnu odluku tražiće se dve trećine glasalih, ne računajući uzdržane. Prema evidenciji Beograda, nezavisnost Kosova priznalo je 106 zemalja.