KOLIKO KOŠTA ŽIVOT U KUMANOVU: Vlada u Skoplju odredila naknade žrtvama i svim učesnicima akcije
Makedonska vlada namenila je porodicama poginulih policajaca 560.000 evra, a ranjenim pripadnicima organa reda još 850.000 evra. Svi pripadnici policije koji su učestvovali u operaciji u Kumanovu dobiće od 5.000 do 10.000 evra, a biće nagrađeni i medicinski radnici i obeštećeni građani čiji su domovi oštećeni.
Porodice pripadnika makedonske policije koji su poginuli u borbama sa naoružanom grupom u kumanovskom Divljem naselju, dobiće nadoknadu u visini od po 70.000 evra.
Odlukom vlade, nadoknade će dobiti i povređeni, kao i drugi učesnici operacije, piše Utrinski vesnik.
Nagrade će se dodeliti i pripadnicima policije koji su učestvovali u akciji, ali i medicinskim timovima angažovanim na zbrinjavanju povređenih za vreme akcije u Kumanovu.
Određena je i humanitarna pomoć i obeštećenje građana koji imaju štetu po njihove objekte i imovinu.
U akciji u Kumanovu poginuli su: Žarko Kuzmanovski iz tetovskog sela Brvenica, Nenad Serafimovski iz gostivarskog sela Zubovce, Sašo Smajlovski iz Tetova, Boban Ivanović iz Skoplja, Goran Ilijevski iz Gostivara, Isamedin Osmani iz Studeničana kod Skoplja, Ljubiša Aranđelović iz Skoplja i Goran Stojmenović iz Miladinovaca kod Skoplja.
Još 37 njihovih kolega je ranjeno sa različitim stepenima povreda.
Vlada je donela odluku da poginulim pripadnicima policije koji su bili u braku, polovina sume bude dodeljena supruzi, a polovina roditeljima policajca.
Takođe, biće dodeljena pomoć pripadnicima bezbednosnih snaga koji su ranjeni i povređeni u ovoj akciji. Najteže ranjeni policajac dobiće odštetu od 40.000 evra, a četvorica teško ranjenih i hospitalizovanih na Klinici za anesteziologiju, reanimaciju i intenzivno lečenje po 35.000 evra.
Devetnaest policajaca koji su već operisani zbog težih povreda, ili pak imaju teške povrede, prema vladinoj odluci biće dodeljeno 25.000 evra.
Preostalih 13 policajaca koji su bili povređeni i ranjeni u akciji dobiće finasijsku kompenzaciju od po 15.000 evra.
Nadoknadu od po 10.000 evra po pripadniku dobiće pripadnici Jedinice za specijalne zadatke i pripadnici Jedinice za brzo raspoređivanje koji su učestvovali u akciji, kao i profesionalci štaba koji je rukovodio akcijom u Kumanovu. Svaki pripadnik Posebne jedinice policije koji je bio angažovan u policijskoj akciji u Kumanovu dobiće po 5.000 evra.
Dodatna plata lekarima
Odlučeno je i da nadoknadu u visini jedne mesečne plate po zaposlenom dobije medicinski personal angažovan u vreme policijske akcije u: Urgentnom centru Kliničkog kompleksa "Majka Tereza", Opštoj bolnici "8. septembar" u Skoplju, Univerzitetskoj klinici za hirurške bolesti "Sveti Naum Ohridski" u Skoplju, Opštoj bolnici u Kumanovu, Hitnoj medicinskoj pomoći u Skoplju, Hitna medicinska pomoć u Kumanovu, i timovi hitne medicinske pomoći iz Štipa, Velesa i Svetog Nikole angažovanim u Kumanovu.
Vlada je zatražila od Ministarstva unutrašnjih poslova da na sledećoj sednici dostavi informacije sa predlogom za pripadnike redovnog policijskog sastava angažovanog u Policijskoj stanici Kumanovo koji su bili na dužnosti u vreme odvijanja akcije.
Građanima 100% odšteta
Na istoj sednici odlučivano je i o humanitarnoj pomoći, pri čemu je vlada formirala komisiju za procenu štete nepokretne i pokretne imovine u Kumanovu, sa rokom od 7 dana da se izađe na teren i dostavi izveštaj. Vlada je odlučila da se obeštećenje izvrši u visini 100 odsto vrednosti procenjene štete nepokretne i pokretne imovine.
Porodicama čiji su domovi uništeni u akciji u meri da nema uslova za život, obezbediće se smeštaj za period dok se ne obavi sanacija njihovih stanova i kuća, ili će u tom periodu dobiti finansijsku pomoć za plaćanje kirije.
Vlada je odlučila da ovim porodicama dodeli i jednokratnu novčanu pomoć u visini 100.000 denara, odnosno 1.624 evra.
Pročitajte i: