Ovo je 20 najboljih lokacija za život "preko grane" (II)
Godišnje istraživanje britanske HSBC donosi 20 lokacija koje su najbolje za sve koji planiraju da napuste svoju zemlju tražeći bolje uslove za život i rad. Uslovi za dobijanje posla, podizanje dece, kvalitet života, društveni život – neki od kriterijuma po kojima se došlo do 20 zemalja koje su najbolje za sve koji planiraju preko „grane“.
Nakon što smo prešli zemlje od 20. do 11.mesta, dolazimo do 10 najboljih lokacija:
10. Hong Kong
Stranci ovde imaju visoke plate. Uprkos nedavnim protestima, prilično stabilno područje, kada je ekonomija u pitanju.
Stranci se ipak ovde moraju navići na manji životni prostor, a i prilično je skupo. Radi se mnogo, pa ostaje malo vremena za društveni život.
9. Indija
Ekonomija koja se razvija najbrže na svetu, privlači mnoge da u njoj potraže svoju šansu. Pre svega, prednost je to što je život ovde jako povoljan.
Jeftino zdravstveno, odeća, namirnice. Visoke ocene Indija je dobila za uslove za podizanje dece, i obrazovni sistem.
Ni društveni život nije loše ocenjen.
- Indija je zabavna, uzbudljiva, i život ovde je nekada pravi izazov, rekao je jedan doseljenik.
8. Tajvan
- Dobar zdravstveni sistem, živopisna lokalna kultura i solidan životni standard, su razlozi koji HSBC navodi u svom istraživanju kao prednosti Tajvana za doseljenike.
Hrana je veliki plus, uz laku integraciju u lokalnu kulturu, pa se doseljenici brzo priviknu na slavljenje lunarne Nove godine i Festivala Duhova.
No, stranci ovde nisu zadovoljni, pre svega, balansiranjem između privatnog života i posla.
7. Tajland
Prelepo mesto za život. Visoko rangiran u svim kategorijama istraživanja. Dobra primanja omogućuju lako putovanje po zemlji i istraživanje lokalne kulture. A ima i šta da se istraži i vidi.
6. Novi Zeland
Niska stopa kriminala je svakako prednost, ali ova zemlja nije dobila dobar rejting kada je ekonomija u pitanju. Iako je ekonomija stabilna, primanja stranaca se nisu pokazala, makar po ovom istraživanju.
No, vlada ove zemlje je raspoložena za "pridošlice", i sve potrebno, ali i poslove koji su traženi objavljuju na sajtu, o kom smo, kao i o uslovima za preseljenje, već pisali.
5. Bahrein
Za razliku od ostalih zemalja u Persijskom zalivu, Bahrein se ne oslanja na naftu. Bankarstvo i turizam su grane na koje više polažu. Doseljenici su lepo dočekani.
Mnogi doseljenici javljaju da ovde zarađuju više nego što su u rodnoj zemlji zarađivali, ali im na ruku ne idu veliki troškovi kada je život u pitanju. Naročito su skupe namirnice.
4. Nemačka
Kada je podizanje dece u pitanju, ova zemlja je na 3.mestu. Zbog jake ekonomije, i primanja su zadovoljavajuća. Bezbednost je veliki plus, pa se 80 odsto doseljenika ovde oseća bezbednije nego što su se osećali u domovinama.
3. Kina
Jaka kineska ekonomija donosi odlične šanse za zaposlenje. Društveni život je jako dobro ocenjen, a doseljenici kažu da imaju dosta vremena za privatni život, putovanja i zabavu.
2. Singapur
- Ako želite kvalitetan život i sjajne ekonomske mogućnosti, pravac Singapur, poručuju iz HSBC.
Odlično mesto za podizanje dece, sa odličnim obrazovnim sistemom, koji je čak i britanski ministar predložio svojoj zemlji kao uzor.
1. Švajcarska
- Život u Švajcarskoj je zaista dobar. I to ne samo zbog čokolade, Alpa i hrane, već je i po ekonomskim kriterijumima prva, stoji u istraživanju.
Četvrtina doseljenika zarađuje duplo više od svetskog proseka, kada je godišnja prosečna zarada u pitanju. No, treba uzeti u obzir i koliko je sve skupo, napominje se u istraživanju.
Putovati je doduše lako, a od Francuske, Nemačke i Italije deli vas kratka vožnja vozom.
Pročitajte i: