Ovo je MAKSIMALNI iznos koji možete dobiti ako vam prevoznik izgubi torbu
Koliko vrede vaše stvari auto prevoznicima? Vreme je da se zapitate.
U slučaju gubitka ili oštećenja prtljaga u autobusu odšteta koju putnik može da očekuje je 200 do 250 evra, pa je najpametnije vrednije stvari čuvati pored sebe.
Avio-prevoznici su "darežljiviji", pa se od njih u istoj situaciji može očekivati oko 1.200 evra. Ukoliko se putnici ipak odluče da vrednije stvari stave u prtljag koji će završiti u boksu autobusa ili trupu aviona, onda to moraju da prijave i najčešće će morati da to i doplate. Ali u slučaju gubitka prtljaga ovo im daje mogućnost da i odšteta bude veća od 250, odnosno 1.200 evra.
Skočila nam prosečna plata, evo koliko iznosi
Zastareo zakon
Sve ovo nije loše znati u situaciji kada se približava vreme godišnjih odmora. Kada je reč o drumskom saobraćaju, gubitak prtljaga reguliše Zakon o ugovorima o prevozu u drumskom saobraćaju. To što je propis donet pre 21 godinu ne bi bio toliki problem da iznosi odštete nisu u nemačkim markama!?
Prevoznik, prema zakonu, odgovara za štetu nastalu zbog potpunog ili delimičnog gubitka ili oštećenja jedne torbe do 365 nemačkih maraka ili po putniku do 1.460 nemačkih maraka. Opšti uslovi prevoza u međumesnom drumskom prevozu putnika, koji su usvojeni 2009, a poslednji put promenjeni pre dve godine, ne pomažu mnogo jer se i u ovom propisu navodi da se visina odštete, kao i odgovornosti, utvrđuju zakonom.
KAKO NIŠ POSTAJE SVE BLIŽI SVETU: Avionom do Nemačke za 25 evra
Gazimir Gavrić, pomoćnik direktora poslovnog udruženja Srbijatransport, potvrđuje da je odšteta regulisana u nemačkim markama i da bi trebalo promeniti zakon. On priznaje i da mu nije najjasnije kako se to obračunava i dodaje da svaki prevoznik ima pravilnik koji reguliše detalje.
- Maksimum koji dobijaju putnici je, mislim, negde od 200 do 250 evra. Slična odšteta se dodeljuje i ako stvar dođe do suda - naglašava Gavrić.
Pronašli smo 10 stvari koje možete kupiti u Srbiji za 20 dinara!
Opšti uslovi
On ističe da niko neće stavljati u prtljag vredne stvari, poput laptopa ili telefona, i navodi da je ova problematika regulisana i opštim uslovima. Tamo se naglašava da je putnik dužan da obavesti prevoznika ako predaje prtljag velike vrednosti. U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nismo dobili odgovor povodom procedure u vezi sa izgubljenim prtljagom, niti zašto je odšteta u nemačkim markama, koje se više ne koriste.