Pak: Aleksandar Vučić se pozitivno izjasnio o platformi predsednika Nikolića
Savetnica predsednika Republike Stanislava Pak izjavila je da će o platformi predsednika Srbije Tomislava Nikolića o Kosovu i Metohiji biti postignut dogovor i da je granica ispod koje predsednik neće ići priznavanje Kosova i Metohije.
Pak je rekla da se i premijer Aleksandar Vučić pozitivno izjasnio o platformi i da ima poverenja u Nikolića, koji je platformu napisao pre svega zato što se od Srbije očekuje u nekom trenutku sporazum o normalizaciji i da "Srbija strateški planski pristupi tom događaju koji nas čeka".
"Želimo da ostvarimo ono što je nekakav minimum, što možemo po Ustavu da prihvatimo. Da li je to realno ili ne vreme će pokazati", istakla je Pak.
Pak je ocenila da je to odgovorno ponašanje, jer albanska strana već vekovima ima strategiju i plan kako da ostvari "veliku Albaniju" i da bi Srbija trebalo da ima plan šta ona želi u odnosima sa albanskom stranom na Kosovu i Metohiji.
"Najgora moguća taktika bi bila da nemate nikakvu strategiju, nikakvu platformu za dalje razgovore sa Albancima", ocenila je Pak.
"Briselski sporazum nije nešto što rešava kompletno tu situaciju, a radi se u stvari o nekom konačnom rešenju naših odnosa vezano za Kosovo i Metohiju", dodala je Pak.
Slede razgovori o platformi
Pak je rekla da platformu nije videla, da će predsednik Nikolić o tome razgovarati sa premijerom Vučićem, a da je namera da se pomogne vladi, da postoji okvir u kome bi vlada razgovarala sa albanskom stranom.
"Platforma je sklona promenama i doradama do granice ispod koje predsednik neće ići, a to je priznavanje Kosova i Metohije", najavila je Pak i dodala da će se oko toga postići dogovor i da Srbija ima plan i strategiju.
Pak je istakla da je cilj očuvanje teritorijalnog integriteta zemlje, da se diplomatskim sredstvima i razgovorima ostvari ono što je interes.
Govoreći o povratku lidera SRS Vojislava Šešelja u Hag, Pak je ocenila da je rok 26. maj, koji je dat, prekratak i ukazala da postoji procedura i propisi koji moraju biti ispoštovani i da se po zakonu mora sarađivati sa Haškim tribunalom.
"Istovremeno, problem je što je žalbeno veće podnelo taj zahtev umesto pretresnog, zbog čega naša država mora da postavi pitanje zašto se to radi na takav način", dodala je Pak.