PAKT SA ĐAVOLOM: Kako je Evropska unija poklekla pred Erdoganom i pristala na sve
Najnoviji potez Evropske unije da podrži Erdoganovu politiku narušavanja medijske slobode izazvao je strah i nevericu u svetskim medijima.
Najnoviji skandal Evropske unije je kriminalna istraga protiv televizijskog komičara zbog njegove satirične pesmice o „zabranjenim stvarima u Nemačkoj“, gde se usputno spominje „sultan sa Bosfora“. Iako je nemački komičar Jan Bomerman poznat po svojim oštrim satirama, i ova bi prošla kao i pređašnje, da „žrtva“ nije bio turski predsednik Redžep Tadžip Erdogan. On je na sva zvona kritikovao komičara, zatim nemačkog ambasadora u Turskoj, nemačko zakonodavstvo, pa i samu kancelarku Angelu Merkel.
Zauzvrat, Merkelova je, umesto packe po prstima turskom predsedniku, učinila upravo suprotno- otvorila kriminalnu istragu protiv Bomermana.
A OD EVROPE NAGRADA: Turska kao razuzdani kauboj u NATO alijansi
Ovo nije prvi put da Evropska Unija reaguje kao uplašena starica pred naletom siledžije, kada je Turska u pitanju.
Blokiran sajt Sputnika - odgovor je da nema odgovora
Samo dan ranije, Turska je potvrdila da je blokirala sajt međunarodne medijske agencije Sputnik. Ne samo da ga je blokirala, već je odbila da pruži bilo kakvo objašnjenje:
„Jutros smo dobili potvrdu da je sajt blokiran. Prema predstavniku iz turske Uprave za telekomunikacije, oni nisu dužni da bilo koga upozore pre blokiranja sajta“, rekao je šef turskog biroa Tural Kerimov.
„Nisu nam saopštili kada će odgovoriti na naš zahtev o uzrocima blokiranja sajta. Prema rečima predstavnika Uprave za telekomunikacije i veze Turske, ne postoje vremenski okviri za odgovor. Nepoznat je i datum suđenja i koliko će ono trajati. U Upravi nam nisu dali nikakve dodatne informacije“, izjavio je Kerimov.
PLOVEĆA ZVER OD 13 MILIJARDI DOLARA: Ovo je najnoviji član porodice američke flote! (FOTO+VIDEO)
Razlog podilaženja Evrope Turskoj može da se ogleda u famoznom sporazumu o zaustavljanju migrantskog talasa koji je napravila sa turskim vlastima, zbog čega su joj u odnosima prema Ankari, praktično vezane ruke.
Evropa je krajem novembra odlučila da plati tri milijarde evra i da zažmuri na oba oka pred vlastitim principima tokom prošlogodišnjeg samita EU-Turska u Briselu, u zamenu za dogovor sa Ankarom.
NAGORNO KARABAH KAO "POSLEDNJA KAP": Da li je ovo uvod u veliki SUKOB RUSIJE I TURSKE?
Na šta je Evropa tada zapravo zažmurila?
Na režim turskog predsednika Redžepa Erdogana, poznatog kao kontroverznog od ranije, koji je prošlog novembra uhapsio novinare 'Džumhurijeta', kada je za njih tražio doživotne kazne zatvora. Zatim je pristala na to da je Erdogan osumnjičen da je ubio opozicionara i borca za ljudska prava Tahira Elcija, zatim na činjenicu da trguje naftom s Islamskom državom, a uz sve to je i da je doveo svet na ivicu velikog rata rušeći ruski avion.
Evropa je bila toliko očajna da spasi vlastitu kožu od izbeglica sa Bliskog istoka, da je bila u stanju da pogazi osnovna načela demokratije kojima se do juče dičila.
Sve ovo ne bi bilo toliko čudno, da upravo Turska nije bila jedna od ključnih krivaca za isti taj migrantski talas, kada je, kao NATO članica, samo otvorila svoje granice i, osim što je otvorila put sirijskim izbeglicama, napravila prostor za migraciju čitavog talasa izbeglica iz Avganistana, Irana, Iraka, Pakistana, Bangladeša, Somalije, Eritreje i ostalih afričkih i azijskih zemalja.
POROŠENKO ILI ERDOGAN: Šta mislite koga bi Putin prvo spasio?
Bilo je samo pitanje vremena i povoda kada će Erdogan početi da koristi svoju superiornu poziciju da bi ponizio Evropu.
Ponižen je samo onaj koji pristane na poniženje, a EU je na to pristala kada je ušla u dogovor s Erdoganom u trenutku kada je on serijski kršio medijske slobode u Turskoj, zatvarajući novinare i otimajući medije. Nakon što je u svojoj zemlji uhapsio više od 1.800 osoba, među kojima i maloletnike, uglavnom zbog vređanja njegovog lika i dela, Erdogan je krenuo sa širenjem svojih vrednosti prema Evropi, ponizivši ovoga puta Nemce i Nemačku.
Ko je sledeći i ima li granica Erdoganovoj sili?