PANIKA: Benzin će nam biti još skuplji!
Za litar sirove nafte tokom leta biće potrebno dva do tri dinara više!
Cena sirove nafte na svetskom tržištu porasla je skoro 30 odsto, a poskupljenja se osećaju i na srpskim pumpama. Samo u poslednjih mesec dana barel nafte poskupeo je za 28 odsto, što se odrazilo i na cene goriva u Srbiji, pišu Večernje Novosti.
Sredinom februara benzin evropremijum BMB 95 koštao je od 127,90 do maksimalno 135,90 dinara za litar, a ovih dana prosečno staje 138,90 dinara na gradskim pumpama, a na auto-putu prelazi 140 dinara.
I u narednih mesec dana očekuje se da gorivo nastavi da poskupljuje za najviše tri dinara za litar. Ukoliko se trend rasta cene "crnog zlata" nastavi, a to se već najavljuje, nakon leta bi vozači morali da izdvoje i do pet dinara više za jedan litar!
U narednih godinu do dve, kažu stručnjaci, cena nafte se, najverovatnije, neće vratiti na 100 dolara po barelu, ali porast na 65 do 75 dolara se može očekivati. Na to će presudno uticati i ekonomski oporavak Evrope, ali i stabilan rast u ostatku sveta.
"Sadašnja niska cena nafte je zapravo privremena anomalija. Cene će brzo porasti, čim se usklade ponuda i potražnja na globalnom nivou", rekao je Al Naimi, ministar za naftu Saudijske Arabije - zemlje koja je najveći izvoznik nafte.
Ovaj trend preliće se i na pumpe u Srbiji, pa bi se cene goriva mogle gotovo vratiti na nivo od pre naglog pojeftinjenja.
Pre nekoliko dana, javnost je obaveštena da su cene goriva u Hrvatskoj zabeležile najveći skok u istoriji: litar "eurosupera" sada košta između 10,14 kuna i 10,15 kuna (od 1,33 do 1,34 evra).
“Od početka godine već postepeno poskupljuje nafta u svetu, pa tako i za našu zemlju, ali uz oscilacije”, objašnjava Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Tako, na sadašnju prosečnu cenu benzina na pumpama od 138 dinara po litru, potrošači će morati da izdvoje još nekoliko dinara za jedan litar. Ipak, stručnjaci najavljuju da poskupljenja neće zaobići pumpe u narednih pola godine.
Kurs dolara prema ostalim svetskim valutama je u tesnoj vezi sa cenom nafte, tako što kada dolar jača cena nafte pada i obrnuto. U poslednjih mesec dana došlo je do slabljenja dolara, što se odmah odrazilo i na cenu "crnog zlata".
Pročitajte i:
- VUČIĆEVI EKONOMSKI REZULTATI: Šta je postignuto, a čime nije zadovoljan?
- KREĆE BEOGRAD NA VODI: U nedelju potpisivanje ugovora sa Arapima
- Mali: Samit otvara prostor za nove poslovne prilike i zapošljavanje
- PAŽLJIVO: Rate kredita će biti sve veće!
- Vučić: Ponosan sam na Beograd, centar kosmopolitskog duha