PAS KINESKOG CARA: Pratila ga je legenda da se pretvara u lava, a danas je najbolji drug mnogih mališana
Mali psi posebno su popularni poslednjih godina u gradskoj sredini, s obzirom da najviše odgovraju uslovima koje diktira život u stanu. U mnoštvu minijaturnih čupavih stvorenja izdvaja se jedna rasa o kojoj se pričaju legende.
Ši-cu je pas malih dimenzija (može narasti do 27 centimetara i težiti od 4 do 7 kilograma), ali velikog i hrabrog srca, druželjubive naravi, pravi porodični pas, veran svojoj kući i toliko zahvalan za gajenje da se čak ni ne linja.
Lako ih je prepoznati - imaju po dve ili tri boje na sebi (pored žućkaste ili crne, bela je skoro uvek dominantna) malu njušku i velike oči. Za Ši-cue nezaobilazna je i duga dlaka, ali i ošišani psi imaju specifičan izgled krzna. Donekle su jako slični bišonima i maltezerima i zato često bivaju pomešani sa njima.
Pas koji je pratio Budu
Ovi mali čupavci su veoma važni za tradiciju zemlje iz koje dolaze. Iako potiču iz Tibeta, smatraju se kineskom rasom pasa zato što su bili odgajani upravo na dvorovima slavnih kineskih careva. Stoga se veoma često može čuti i da je u pitanju "kraljevski pas", a to objašnjava i zašto ponekad ispoljavaju veliku dozu uobraženosti.
Još jedan čest nadimak za Ši - cua jeste "pas lav" - legenda kaže da je Budu na svojim putovanjima pratio upravo ovaj pas koji je, kada bi situacija to nalagala, imao sposobnost da se istog časa pretvori u lava.
U Kini tretirani kao stvar prestiža
Teško je utvrditi tačan period od kada je Ši-cu krenuo da se razvija, ali se pouzdano zna da su u vreme dinastije Šing (oko 1644) ovi psi dobili današnji oblik.
Od tada, njihovo uzgajanje u Kini bila je stvar prestiža, a ništa drugačije nije ni danas. Evropa se upoznaje sa njima tek tridesetih godina prošlog veka i od tada stiču planetarnu popularnost.
Ne linjaju se, ali zahtevaju posebnu negu
Ovi psi su veoma prilagodljivi i više nego idealni za kućne uslove jer u toku cele godine ova rasa gubi samo dve-tri dlake.
Ipak, zahtevaju posebnu negu, redovno četkanje i odlasci na šišanje se podrazumevaju, ali na sve te obaveze nećete potrošiti mnogo novca i vremena (šišanje se može obavljati na dva meseca, a četkanje jednom ili dvaput dnevno je sasvim dovoljno).
Ši-cu nikada neće odbiti poziv na igru, a ne treba mu puno da se sprijatelji sa svakim članom porodice ponaosob. Čak i prema strancima on ima poseban odnos: na početku će se poneti zaštitnički prema svojoj teritoriji, lajući na svakoga ko se nađe na kućnom pragu, ali vrlo brzo će gosta prihvatiti kao prijatelja doma. Naravno, Ši-cu pored ljudi voli da se druži i sa psima i najveću pažnju će posvetiti pripadnicima svoje rase.
Postoji nekoliko bolesti koje ovi mali čupavci mogu dobiti, pa im stoga treba posvetiti pažnju kada je u pitanju redovna šetnja i fizička aktivnost. Definitivno je najbitnije češljati ih redovno i voditi računa da im se dlaka ne mrsi, te da im brkovi uvek budu čisti. Ako se ispune ovi sitni zahtevi, Ši-cu će moći da poživi i do petnaest godina, što je izuzetna brojka za pse.