Pet malo poznatih činjenica o Titaniku
Sve je moglo da bude drugačije...
Priča o Titaniku nikada neće izbledeti, a mi vam donosimo pet činjenica o njemu, koje nisu toliko poznate:
1. Ranije je bilo uobičajno da na brodu bude barem jedna mačka čiji je zadatak da se "pobrine" za glodare. Čak je u pomorskom svetu postojalo praznoverje da mačka na brodu donosi sreću. Međutim, na Titaniku nije bilo nijedne.
2. Za razliku od mačaka, na Titaniku se nalazilo devet pasa. Tragediju su preživela dvojica, jedan pomeranski špic i jedan pekinzer. U zbrci koja je nastala nakon što je brod udario o ledenu santu, ove srećne životinjice uspele su da se nađu u čamcima za spašavanje.
3. Dobar deo čamaca za spašavanje na Titaniku nije bio popunjen do maksimuma svojih kapaciteta. Tako su, recimo, u čamac broj 7 ušle 24 osobe mada ih je mogao primiti njih 65, a čamac broj 1 primio je svega 12 putnika, mada je njegov kapacitet bio 40 ljudi.
4. Među preživelima nalazio se i Japanac Masabumi Hosono, službenik japanskog ministarstva saobraćaja iz Tokija. Na žalost, za njega se prava tragedija počela događati tek nakon potonuća Titanika, navodi fizzit.net.
Uprkos tome što je postupio junački tokom tragedije, pomažući brojnim putnicima da uđu u čamce za spašavanje, nakon povratka kući dobio je otkaz na poslu, a u japanskim novinama su ga oštro napali zbog toga što je preživeo potonuće Titanika. Mnogi su mu čak sugerisali ritualno samoubistvo smatrajući njegovo preživljavanje Titanikove tragedije nečasnim činom!
O svom iskustvu nikad nije hteo da govori, a svetu je istinu otkrila njegova unuka Juriko, sredinom 90-ih godina prošlog veka.
5. Takođe je poznato da je poslednjeg dana pre tragedije na brodu, trebalo da se održi spasilačka vežba. Međutim, kapetan Titanika, Edvard Smit, odlučio je da vežbu otkaže, verujući kako ona nije potrebna na "nepotopljivom brodu". Ko zna kako bi sve završilo da se održala...