Plastične operacije u Prvom svetskom ratu
Neke od prvih uspešnih plastičnih operacija, vršeni su na vojnicima, čija su lica unakažena mecima i letećim gelerima u borbama na Zapadnom frontu.
Harold Gilis, hirurg sa Novog Zelanda, bio je pionir tretmana u Engleskoj. Njegove akcije su podstaknute hiljadama žrtava koje su se vraćale iz bitke na Somni 1916. godine. Njegovi tadašnji radovi utrli su put današnjoj plastičnoj hirurgiji.
Otac plastične hirurgije
Mnogim pacijentima su bile potrebne operacije, kostiju, mišića i kože. Jedna od inovativnih tehnika koju uvodi dr. Gilis je kožni graft, gde se u operacijama koristi tkivo pacijenta, a ne tuđe, tako da su male šanse da organizam odbije strano telo. Presudno, njegov cilj nije bio da samo obnovi funkciju u oštećenim mišićima, nego i da ulepša izgled uništenog lica, koliko je to moguće.
To ga je navelo da zatraži od vajara da mu napravi gipsani model očekivanog izgleda lica pacijenta nakon urađene operacije.
Njegov rad bio je inspiracija za osnivanje prvih modernih centara za plastičnu hirurgiju 1917. godine u Engleskoj. On je takođe objavio uticajni udžbenik “Plastična hirurgija lica”, objavljen 1920. godine.
Dve decenije kasnije dr. Gilis se smatra ocem plastične hirurgije.