PLJUŠTE OTKAZI: Naftaši otpustili 160.000 za GODINU DANA
Zbog niske cene nafte, 160.000 ljudi ostalo je bez posla u poslednjih godinu dana, a taj trend se nastavlja.
Exon Mobile je najveća naftna kompanija po tržišnoj vrednosti. Stanje u ovoj oblasti najbolje ilustruje činjenica da im je dobit u drugom tromesečju 50 odsto manje nego prošle godine. Sa osam na četiri milijarde, istopio se profit u odnosu na lani. Ništa čudno, jer je barel nafte pre godinu dana vredeo oko 115 dolara, a sada se kreće oko 60 dolara.
Exon Mobile je najavio ukidanje 1.500 radnih mesta, a evropski naftni div Royal Dutch Shell 6.500. I tu nije kraj spisku.
"Globalno gledajući, u proteklih godinu dana u industriji je ukinuto više od 160.000 radnih mesta, a kompanije najavljuju i daljnje rezove jer očekuju da će cena nafte još neko vreme ostati niska", kaže Tobias Read, izvršni direktor "Swift Worldwide Resources", koja se bavi zapošljavanjem inženjera za naftne kompanije.
Još jedna promena
Dok su poslednjih godina naftaši zatvarali rafinerije, jer se prerada nafte manje isplaćivala od istraživanja i proizvodnje, sada, zbog pada cena mafte, rafineriju mogu da prerađuju jeftiniju naftu i ostvaruju profit nas goriva, poput benzina ili dizela.
Opet pad
Cene nafte su tokom današnjeg trgovanja u Aziji pale, jer je ostala zabrinutost u vezi sa prekomernim globalnim zalihama.
Novi strah izazvao je nagoveštaj Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) da neće obarati aktuelni nivo proizvodnje, naveli su analitičari.
Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u septembru pojeftinila je na Njujorškoj berzi 36 centi na 46,76 dolara, dok je nafta tipa "brent" za septembarsku isporuku u Londonu pojeftinila 42 centa na 51,79 dolara, prenosi agencija Frans pres.
"Cene nafte su pod pritiskom, jer vodeći proizvođači nafte na Bliskom istoku nastavljaju sa rekordnom proizvodnjom tog energenta uprkos sve većoj prezasićenosti tržišta", saopštila je singapurska Junajted oversiz banka.