POLICIJSKA AKCIJA U CIRIHU: Uhapšeni funkcioneri FIFA, u Njujorku otpečaćena optužnica od 47 tačaka
Zvaničnici Svetske fudbalske organizacije lišeni slobode zbog optužbi za mito i reketiranje.
Švajcarska policija uhapsila je šest funkcionera FIFA na zahtev vlasti SAD, koji su osumnjičeni za mito i reketiranje, saopšteno je iz policije. Predstavnici sportskih medija u firmi za promociju sporta navodno su bili uključeni u plaćanje mita funkcionerima FIFA u ukupnom iznosu od 100 miliona dolara, saopštilo je švajcarsko Ministarstvo pravosuđa, prenosi AFP. Kako izveštava BBC, policija je akciju hapšenja izvela u Cirihu, a optužbe uključuju pranje novca, reketiranje i prevare tokom poslednjih 20 godina.
U izveštajima se ističe da su pripadnici policije uzeli ključeve od soba zvaničnika u hotelu u kojem su odseli i čekali ih u gostinskoj sobi. Osim toga, navodi se da je operacija izvršena mirno. Članovi FIFA okupljaju se u Cirihu zbog godišnjeg sastanka koji bi trebalo da bude održan u petak kada bi predsednik Svetske fudbalske federacije Sep Blater trebalo da zatraži peti mandat.
Nešto kasnije, saopšteno je i da je Savezni sud u Njujorku otpečatio optužnicu od 47 tačaka za organizovanje reketiranja i korupciju protiv 14 optuženih, među kojima su i devetorica funkcionera Svetske fudbalske federacije (FIFA).
Među optuženima su dvojica sadašnjih potpredsednika FIFA, kao i bivši i sadašnji predsednici Konfederacije fudbala Severne, Centralne Amerike i Kariba (KONKAKAF). Od toga su sedmorica uhapšena van SAD. Sud je danas otpečatio i četiri pojedinačne i dve korporativne optužnice strana koje su se izjasnile kao krive.
Među uhapšenima su sadašnji predsednik KONKAKAF Džefri Veb, kao i njegov prethodnik Džek Vorner; zatim funkcioneri iz marketinga koji su navodno sistematski plaćali i obećavali plaćanje više od 150 miliona dolara mita da bi dobili unosna medijska i marketinška prava na međunarodne fudbalske turnire. Kao krivi su se izjasnili Čarls Blejzer, bivši dugogodišnji generalni sekretar KONKAKAF i predstavnik SAD u izvršnom komitetu FIFA; zatim Žoze Havila, vlasnik i osnivač međunarodnog sportsko-marketinškog konglomerata Trafik grup (Traffic Group); kao i dve Haviline kompanije, Trafik sports internešenel (Traffic Sports International Inc) i Trafik sports Ju-Es-Ej (Traffic Sports USA Inc).
- Optužnica navodi korupciju koja je široko rasprostranjena, sistematska i duboko ukorenjena, kako u inostranstvu, tako i ovde u Sjedinjenim Državama. Ona se prostire na bar dve generacije fudbalskih funkcionera, koji su, kako se navodi, zloupotrebili svoje položaje poverenja da bi dobili milione dolara mita. A to je duboko oštetilo mnoštvo žrtava, od mlađih liga do zemalja u razvoju, koje bi trebalo da imaju koristi od prihoda koji donose komercijalna prava ovih oganizacija, do navijača širom sveta - rekla je ministarka Linč.
- Današnja akcija jasno govori da ovo Ministarstvo pravde namerava da zaustavi sve takve korupcijske prakse, da iskoreni takvo ponašanje i da krivce privede pravdi. Nastavićemo da sarađujemo sa drugim zemljama u tim naporima - dodala je ona.
Pročitajte i: