SLEDE NOVA HAPŠENJA CARINIKA I POLICAJACA
Hapšenje policajaca i carinika koji su omogućavali migrantima da ilegalno pređu srpsko – mađarsku granicu, i to za nadoknadu od 1.000 do čak 8.000 evra po čoveku i dalje će se nastaviti.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Sektora unutrašnje kontrole, u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal i uz asistenciju Uprave carina, Direkcije policije i Sektora za informacione tehnologije, uhapsili su 29 policijskih službenika, devet carinskih službenika i jednog građanina.
Za njih se sumnja da su od marta 2014. do polovine juna 2015. počinili više krivičnih dela, a između ostalog nisu sprečavali krijumčarenje i za to primali mito.
„Policija je protiv uhapšenih podnela prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal, zbog sumnje da su u prethodnih 15 meseci izvršili više krivičnih dela: udruživanje radi vršenja krivičnih dela, primanja mita, zloupotrebe službenog položaja i davanje mita. U toku svojih smena oni nisu radili na suzbijanju krijumčarenja i drugih krivičnih dela, već su kao organizovana kriminalna grupa pribavljali novac za sebe i uzimali poklone za članove grupe“, rekli su iz MUP – a.
Akcija, poput ove koja se dogodila na graničnom prelazu Bački breg ponoviće se najmanje još tri puta.
Zajedno sa Mađarima
Akcija je sprovedena u koordinaciji sa mađarskim vlastima i njom su sprečeni krijumčarenje akciznih proizvoda u zemlje EU kao i zloupotreba bezviznog režima za državljane Srbije, overavanjem ili neoveravanjem putnih isprava, uz prisustvo ili bez prisustva imaoca putnih isprava.
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, koji je putem saopštenja saopštio njihova imena istakao je da su za sve doneta rešenja o zadržavanju.
„Odluka o pokretanju krivičnog postupka biće doneta nakon njihovog saslušanja. Sumnja se da su od većeg broja osoba prilikom prelaska državne granice zahtevali i primali novčane i robne poklone kako bi im omogućili krijumčarenje robe preko državne granice, uvoz robe bez plaćanja carine, prelazak granice bez evidentiranja u ličnim dokumentima i druge nezakonite usluge“, precizirao je Radisavljević.
Slaba tačka
Gotovo 90 odsto ilegalnih prelazaka, sa naše strane, odvija se preko granice koja se prostire od Horgoša do Rabea, čija je dužina oko 25 kilometara. Migrante kada pređu u Mađarsku, „veze“ čekaju na određenom mestu i voze ih u Austriju, Nemačku...
Hapšenja su tek počela
Policijski službenici Sektora unutrašnje kontrole nastavljaju sa merama i aktivnostima po ovom predmetu. Hapšenja zbog ovih dela tek je počela.
"Do kraja meseca akcija će biti izvedena na još dve - tri lokacije. Akcija mora što pre da se odradi, kako zbog migranata i onih koji na taj način zloupotrebljavaju svoj položaj, ali i da ne bismo sve građane doveli u problem, a na to nam je jasno skrenuta pažnja iz Brisela", kaže izvor Naših novina.
Službenici su za prelaz azilanata preko granice dobijali, pored skupih poklona i do 8.000 evra:
"Prelazak su naplaćivali od 1.000 do 8.000 evra, a neki prosek je oko 3.000. Sve zavisi koji je prelaz u pitanju i da li je on pokriven kamerama."
Pogledajte i: