Poreska uprava: Kontrola Bogićevića trajaće još nekoliko nedelja
Vršilac dužnosti direktora Poreske uprave Srbije Marko Marinković izjavio je da kontrola kompanije "Farmakom MB" Miroslava Bogićevića i svih povezanih firmi i dalje traje.
"Kontrola koncerna je izuzetno zahtevna u smislu ukrštanja podataka, kontrole tokova novca i trajaće sigurno još nekoliko nedelja. Kontrolišemo i povezane kompanije, u smislu poslovnog odnosa i udela u kapitalu", rekao je Marko Marinković.
Prema njegovim rečima, kontrola se obavlja u istvremeno u svim firmama, a tim poslom se bavi više desetina pripadnika poreske policije.
"Planirali smo organizovane kontrole koje se bore protiv finansijskog kriminala i ustanovili smo malverzacije i zloupootrebe o čemu smo izveštavali nadležne državne organe", rekao je Marinković navodeći da detalje o slučaju Bogićević ne može da iznosi, budući da je vlasnik Farmakoma uhapšen i u statusu koje definiše zakonodavstvo.
Govoreći o kontrolama velikih poreskih dužnika, prvi poreznik Srbije je rekao da one ranije nisu bile moguće zbog političkog uticaja i zaštite pojedinih biznismena.
"Svi smo svesni činjenice da je bilo određenih političkih uticaja i zaštite pojedinih firmi. Međutim, od kad sam došao na mesto zamenika direktora Poreske uprave, nema zaštićenih. Svi su poreski dužnici jednaki pred zakonom", izričit je Marinković.
On je naveo da poreznicima nije cilj "rušenje i lividacija" poreskih dužnika, niti prinudna naplata, već, kako je rekao, uzimanje novca onima koji ga na računima imaju, ali su neažurni i nezaintreresovani da ispune dugove prema državi.
Komentarišući velike dužnike koji su voljni da plate porez, on je naveo primer firmi Predraga Rankovića Peconija "Monus" i "Invej". Marinković je naveo da je samo u septembru, u roku od 15 dana naplaćeno oko sedam miliona evra na ime duga za porez, a od leta, od kad je na mestu prvog poreznika, od Peconija je naplaćeno blizu devet miliona evra.
Marinković je naglasio da Poreska uprava radi, zajedno sa drugim državnim organima i na kontroli firmi koje nisu dugo godina kontrolisane. Takva je, prema njegovim rečima i Apatinska pivara u koju poreznici nisu kročili sedam godina.
Upitan da li kao bivši pripadnik Bezbednosno informativne agencije (BIA) koristi u radu njihovu metodologiju, odgovara da takva metodologija ne može da se primenjuje u Poreskoj upravi, jer nije tako regulisano zakonom. Međutim, kako je rekao, može da se primeni iskustvo, lična poznanstva i pozitivna energiju u svim državnim organima da se malverzacijama stane na put.
Na pitanje novinara da li je logično da kazna za neplaćanje poreza na imovinu za građane iznosi 50.000 dinara, ako godišnji porez iznosi, primera radi, oko 8.000 dinara, on je odgovorio da je to nasleđeno.
"To smo nasledili. Ne zaboravite da sam ja na ovoj poziciji manje od četiri meseca. Ali svestan sam činjenice da veliki broj građana koji se bori za egzistenciju nije u mogućnosti da plati. S druge strane, svi moraju da imaju svest o tome da obaveze prema državi moraju da se izmiruju", zaključio je Marinković.