Porošenko pojačava retoriku pred sastanak u Minsku
KIJEV - Ukrajinski predsednik Petro Porošenko izvesno pojačava retoriku kako se bliži susret u Minsku iduće nedelje, gde će se sastati predstavnici Carinske Unije (CU), delegacija EU i Porošenko. Među liderima CU biće i ruski predsednik Vladimir Putin.
Sve su zastupljenija očekivanja da bi sastanak u Minsku mogao da bude neka vrsta prekretnice, tj. početak kompromisnog rešenja za okončanje sukoba na istoku Ukrajine. A sam Porošenko kao da je svestan činjenice da je to jedino realno rešenje. Ali, on to rešenje ne može tek tako da ponudi niti da prihvati, a kamo li i da priča o nekakvom kompromisu, dok se nalazi pod budnim okom radikalnih grupa (sa elementima fašizma) na ulicama Kijeva, koji od njega očekuje samo jedno: rat do konačne pobede!
Skladno tome, Porošenko se ponovno okrenuo nacionalističkoj retorici, kojom, kao i toliko svetskih lidera pre, po potrebi hrani i smiruje radikalne frakcije u zemlji. Uz to, ističe kako će iduće nedelju Putinu poručiti da “mora” da "opozove pobunjenike” jer Ukrajina sada ima "snažnu vojsku". Ali, takve priče, u stilu "ma objasniću mu ja ko je ko" su naravno smešne. Međutim, upravo je to jedini materijal kojim Porošenko izgleda može da drži Kijev na okupu od nekog novog razdora.
Ipak, problem koji najviše opterećuje Porošenko (pored politike naravno), je i sama situacija na istoku Ukrajine. Prošlo je skoro deset dana otkako je ukrajinska vojska "prodrla u Donjeck i Lugansk", mada situacija na terenu i nije baš onakva kakvom je Kijev prikazuje. Portparol ukrajinske vojske potvrdio je da su u borbama za grad Ilovaisk, pokraj Donjecka, izgubili čak 16 pripadnika specijalnih snaga ministarstva unutrašnjih poslova, preneo je portal Advans. Ovo je do sada najveći gubitak među elitnim ukrajinskim jedinicama. Ako se na sve ovo doda i činjenica da proruske snage i dalje obaraju ukrajinske lovce i helikoptere, jasno je da se stvari ne odvijaju onako kako bi Porošenko želeo.
Svakako, pre nego što dođe u Minsk, želeće da ostvari najveći mogući napredak na terenu, što je sasvim očekivano. Setimo se samo rata u Siriji i dana pre početka konferencije Ženeva II (koja je neslavno propala), gde je cilj takođe bio da se ostvari što je moguće veći napredak na terenu jer će se tako osigurati puno bolja pozicija za pregovaranje.
Zbog toga, može se pretpostaviti da će idući dani doneti još žešće napade na Donjeck i Lugansk, a možda pokušaj i snažnijeg upada u grad. Međutim, tu je i potencijalni rizik da će brz upad ukrajinske vojske naići na neočekivani otpor proruskih snaga, a eventualni poraz na terenu definitinvno nije nešto s čime bi Porošenko voleo da otputuje u Minsk.
U celoj ovoj priči zanimljiv je stav Nemačke koja želi da se sukob okonča na način koji ne bi bio izvor novih tenzija. Nemačka kancelarka Angela Merkel je već stigla u Kijev. Pretpostavlja se da će od Porošenka, svakako privatno, zatražiti da se proglasi primirje kako ne bi došlo do "žešće" Putinove reakcije, naročito sada kada je humanitarni konvoj prešao ukrajinsku granicu.
Kako će Porošenko na kraju postupiti, videćemo naradnih dana. U nedelju ga čeka obeležavanje Dana nezavisnosti, a u Kijevu će se održati i vojna parada u kojoj će učestvovati i vojnici s “istočnog fronta”.