Porošenko željan proruske krvi: Obećava kazne u duhu nacističkih kaznenih ekspedicija!
KIJEV - Predsednik Ukrajine, Petro Porošenko, održao je sastanak sa najvišim bezbednosnim zvaničnicima Ukrajine povodom korišćenja višecevnog raketnog bacača "Grad" ruske proizvodnje, od strane proruskih snaga, protiv vojske Ukrajine, saopštila je pres služba šefa države.
Predsednik Ukrajine je tada konstatovao da će, kao kada je pronađena i uhapšena banda "Groza" koja je oborila ukrajinski helikopter, što je dovelo do gubitka ukrajinskih vojnika, svi oni koji koriste raketni sistem "Grad" protiv ukrajinske vojske, biti pronađeni i uništeni!
"Za svaki izgubljeni život ukrajinskog vojnika, militanti će platiti desetinama i stotinama njihovih", zapretio je Porošenko. "Nijedan terorista neće izbeći odgovornosti; svaki će dobiti po zasluzi".
Približno 30 ukrajinskih vojnika je poginulo, a 100 je ranjeno kod sela Zelenopolje u Luganskoj oblasti, kada je po njima otvorena vatra iz višecevnog bacača, prenosi Tanjug. Bio je to najsmrtonosniji napad proruskih snaga, u trenutku kada preovlađuje mišljenje da ukrajinske snage pobeđuju u ratu koji je ušao u svoj treći mesec.
Izgovarajući ove “sudbonosne” reči, Porošenko kao da je zaboravio (ili nije) ko je pre njega te iste reči izgovarao. Naime, tokom Drugog svetskog rata, nacističke snage su često koristile sličnu taktiku kako bi dovele u red pobunjeničke elemente na osvojenim teritorijama. Štaviše, teško je čuti Porošenkove reči, a ne setiti se kazne koju je nacistička okupaciona sila namenila Srbiji. U cilju gušenja svakog oblika pobune, okupacione vlasti su donele niz naredbi koje su predviđale drastične kaznene mere. Za svakog ubijenog vojnika Vermahta biće ubijeno sto Srba, a za svakog ranjenog 50. Feldmaršal Vilhelm Kajtel bio je taj koje je izdao naredbu 16. septembra 1941. godine, koja se može primeniti na gotovo sve delove okupirane Evrope: da ubije 50 komunista za svakog ranjenog nemačkog vojnika i 100 za svakog ubijenog nemačkog vojnika. Politika koja je, zavisno od okupacione zone, ciljala i civile, kada nije bilo komunista.
S obzirom da tradicija fašizma i fašističkih naoružanih formacija živi u Ukrajini od Drugog svetskog rata, kada su se pridružili Hitlerovim formacijama, do danas, ovo reči Porošenka ponovo bacaju senku na “opozicione snage” koje su iznedrile promene u zemlji koje su ga kasnije dovele na vlast. Od početka Majdanskih protesta, bilo je jasno da su veliki delovi ukrajinske opozicije uveliko sačinjeni od profašističkih članova čiji su dedovi, vrlo verovatno, sprovodili nacističku politiku terora i kaznenih ekspedicija nad ruskim, ali i ukrajinskim stanovništvom, tokom Drugog svetskog rata. A danas, njihovi unuci deo su oružanih formacija koje vode borbu na istoku zemlje.
Najočigledniji primer jesu pripadnici Desnog sektora. Ovo je najekstremnija formacija proukrajinskih snaga. Unutar nje nalaze se paravojne formacije, koje su odigrale prvorazrednu ulogu za vreme nasilnih demonstracija u Kijevu, a danas se bore protiv proruskih snaga na Istoku Ukrajine. Štaviše, zvanični Kijev je bio taj koji je naredio da te samoorganizovane grupe moraju biti u redovima vojske, ako žele da se bore. Međutim i pored toga, ova grupa je organizovala sopstvene kampove za obuku. Uglavnom se bore kao deo Nacionalne garde Ukrajine.
Ova najnovija izjava Porošenka može dodatno podstaći proukrajinske paravojne snage da se, bez ikakvog obizira prema humanitarnom i ratnom pravu, obračunavaju sa ljudima na istoku Ukrajine koje smatraju neprijateljima. Kada se uzme u obzir da regularna ukrajinska vojska sve češće bombarduje civilne objekte, teško je i pomisliti šta bi ove jedinice mogle da učine.
Više od 460 ljudi je poginulo u sukobima ukrajinskih snaga i proruskih snaga na istoku Ukrajine, koji su počeli pre tri meseca.
Više od 20 godina od sticanja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza, Ukrajina je i dalje podeljena oko bolnog nasleđa Drugog svetskog rata i akcije ukrajinskih nacista, koji su ili poštovani kao heroji od jednih ili osuđivani kao izdajnici od drugih.