POSLE DESET GODINA ODLAGANJA: Da li će Srbija konačno dobiti novi Klinički centar?
Kineski konzorcijum Sinofarm je poslao najbolju ponudu za tender za izgradnju zgrade KCS, ali i pored toga, ostaje neizvesno da li će njihova ponuda biti prihvaćena, ili će ponovo proraditi tajkunski dogovori?
Srbija već 10 godina čeka na novi Klinički centar. Od 2006. godine je Srbija krenula da radi na projektima za obnovu KCS, a pre sedam godina smo dobili 210 miliona evra u tu svrhu, kada su nam odobrena finansijska sredstva od strane EBRD za obnovu i izgradnju Kliničkih centara u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Krajem decembra prošle godine dobijena je dozvola od Evropske banke za obnovu i razvoj da se raspiše tender za izgradnju Kliničkog centra Srbije, u vrednosti od 90 miliona evra.
Tender je trajao do 21. marta, kada su otvorene ponude, da bi u maju već počela gradnja oko 90,000 kvadrata, kada će se početi sa izgradnjom kompletno nove zgrade Kliničkog centra Srbije u Beogradu.
BORBA PROTIV RAKA DOJKE: Potpisan ugovor o saradnji Srbije i Nemačke
Prijavljeno sedam ponuđača- najbolji Sinofarm
Za tri meseca, koliko je trajao tender, prijavilo se ukupno sedam konzorcijuma, koji su morali da prilože bankarske garancije da će biti u finansijskoj mogućnosti da završe posao.
Najbolja ponuda stigla je od konzorcijuma koji čine kineska kompanija „Sinofarm korporation“ i dve srpske firme. Njima je bankarske garancije dala Razvojna banka Kine. Treba napomenuti da je Razvojna banka Kine državna kineska banka i jedna od najvećih banaka na svetu.
Iako je Sinofarmova ponuda najbolja, došli smo do nezvaničnih saznanja da postoji pritisak iz tajkunskih krugova, da posao dobiju kompanije bliže ovim krugovima, iako su njihove ponude nepovoljnije.
Slučajnost ili ne, ali drugi konzorcijum na listi je kompanija Deneza, koja je povezana sa biznismenom Milanom Bekom.
Nova zgrada Kliničkog centra Srbije će biti preko puta postojeće poliklinike, ali dok se ne krene sa izgradnjom, ova lokacija je ne samo ruglo KCS, već je zapravo prava deponija smeća, koja preti da se pretvori u pravu higijensku katastrofu.
Špricevi, igle, kese, stare gume, ono što može da se vidi u ovoj "provaliji" dubokoj nekoliko metara može da se meri samo sa najgorim divljim deponijama van grada.
Zbog toga još više čudi da je ovaj projekat, koji je prvobitno trebalo da bude pokrenut još 2006. godine, uopšte predmet potencijalnih manipulacija tajkuna i sponzora prethodnih vlasti, kada nisu mogli da ga pokrenu svih godina koliko su bili na vlasti.
NAPOKON PROMENE: Za roditelje bolesne dece 100 odsto plaćenog bolovanja
Zbog toga smo kontaktirali nadležne iz Projekata rekonstrukcije kliničkih centara pri Ministarstvu zdravlja, ali nismo dobili odgovore na pitanja da li postoji pritisak da se Sinofarmova ponuda odbije, a prihvati neka druga, svakako lošija.
Takođe, ministar zdravlja Zlatibor Lončar je 13. aprila, gostujući na televiziji Pink, rekao da je ponuđačima dato tri dana za dopunsku dokumentaciju, ali ostalo je nejasno da li pod tim podrazumevaju sve ponuđače ili samo neke, među kojima je i Bekov konzorcijum. Nismo dobili odgovor ni na ovo pitanje.
Rok za odabir najboljeg ponuđača je 21. april, do kada se zvanično mora odabrati najbolja ponuda i poslati EBRD na odobravanje. Ostaje da se vidi da li će Srbija propustiti još jedan voz za izgradnju Kliničkog centra, koji nam promiče celu deceniju, ili će radovi početi već u maju.