PRAVE KAFEDŽIJE: Kinezi piju sve više kafe, tradicionalni čaj u drugom planu
PEKING - Kina koja proizvodi kafu "arabika", ima ambicuju da postane jedan od vodećih svetskih aktera u proizvodnji kafe, ruku pod ruku sa zemljama Latinske Amerike.
Najveći proizvođač čaja na svetu, Kina, sve veće površine obradivog zemljišta prekriva sadnicima "arabike", kafe koja se najviše pije na svetu. Kineska "arabika" raste uglavnom u jugozapadnoj kineskoj pokrajini Junan gde rastu najbolje sadnice čaja u zemlji.
Krajem 80-tih godina prošlog veka kineske vlasti odlucile su da podrže proizvodnju kafe u zemlji.
Proizvodnja kineske kafe je povećana od 1998. do danas sa 104.000 džakova od 60 kilograma godišnje, na 1,5 milion džakova, dostigavši tako Kosta Riku. Sa rastom proizvodnje porasla je i potrošnja kafe u Kini u kojoj se tradicionalno sve do skoro pio čaj, a kafa uopšte ili veoma retko.
Potrošnja kafe u Kini je od 1998. do 2012. porasla sa 199.000 džakova na 1,1 milion. Prema proceni međunarodne organizacije za kafu, ICO, potrošnja kafe u Kini koja godišnje raste 12,8 odsto dostići će do 2020. 2,8 miliona džakova. Potražnja kafe raste u celom svetu. Tokom sezone 2014-2015. biće deficitarno 8,9 miliona džakova kafe.
Najveći proizvođač kafe "arabika" u svetu je Brazil koji godišnje proizvede 51,2 miliona džakova, a na drugom mestu je Čile sa 12,5 miliona džakova. Ove dve zemlje kontrolišu 50 odsto celekupne proizvodnje kafe u svetu.
Najveći proizvođač na svetu manje tražene vrste kafe "robusta" je Vijetnam sa godišnjom proivodnjom od 29,3 miliona džakova. Kina namerava da u narednih pet godina udvostruči proizvodnju kafe. Pored kvantiteta, Kina mora da poboljša i kvalitet kafe koji dosta zaostaje za brazilskim i čileanskim, smatraju stručnjaci.