PRE IZJAŠNJAVANJA: Dačić Uneskovim glasačima predlaže da pogledaju paljenje crkava i lomljenje krstova na KiM!
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da je Priština zahtev za članstvo u Unesku poslala direktno toj organizaciji, pošto su prethodno UN odbile kosovski zahtev za članstvo u Unesku.
Iako vlasti u Prištini tvrde da nisu poslale zahtev, Dačić je ponovio da one to jesu učinile i da su Ujedinjene nacije prištinskim vlastima odgovorile da neće ispuniti zahtev, jer to nije u okviru mandata Unmika, niti UN, koji se bazira na rezoluciji 1244.
"Sada je na potezu generalni direktor Uneska gospođa (Irina) Bokova kojoj je to pismo, odnosno zahtev upućen. Za sada to nikome nije dostavljeno, niti ta informacija kruži u institucijama Uneska ili Ujedinjenih nacija", dodao je Dačić.
Šef diplomatije je poručio i da Srbija ne može mirno da gleda da neko otima srpsku kulturnu baštinu.
"Nije ovde u pitanju neka pobeda Srbije, pa smo mi kao dobili prvu rundu, bitka se nastavlja, ali UN su odbile da stanu iza predloga da Kosovo postane član Uneska. To je za nas strateški važno zato što je reč o rezoluciji 1244", istakao je ministar Dačić.
Dačić: Do sada nije bilo ovakvih slučajeva u Unesku
Na pitanje šta Srbija može da uradi da spreči direktan ulazak Kosova u Unesko jer vrlo lako i može da se desi da uđe praktično preglasavanjem, jer u izvršnom odboru ima 58 članica od toga 33 su priznale Kosovo i Metohiju, Dačić je odgovorio da "treba pratiti na koji način će generalni direktor Uneska reagovati na ovakav zahtev, kome će se obratiti, kako će se to pravno utemeljiti" i dodao da do sada nije bilo ovakvih slučajeva u Unesku.
Sve zemlje treba da znaju za šta glasaju
"Srbija, gde god može da spreči jednostrane akte ona to radi, tamo gde ne može, mi izražavamo protivljenje svemu tome. Zato govorimo da sve zemlje treba da znaju za šta glasaju, ako im navedemo sve podatke šta je sa srpskom kulturnom baštinom koja je pod zaštitom Uneska, ako pogledaju kako su se odnosili prema crkvama - palili crkve, lomili krstove, pa neka se svaka zemlja odredi sama", naglasio je ministar Dačić.
Dačić o novim ambasadorima
Dačić je komentarisao i spisak od 10 ambasadora upućen Vladi Srbije, koji uskoro treba da stupe na svoje funkcije. "Imena onih koji se predlože za ambasadore se ne objavljuju dok se ne dobije agreman od strane tih zemalja, zemalja domaćina", rekao je Dačić.
Pročitajte i:
Upitan šta će biti glavni izazov za predstavnike u Berlinu, Atini i Zagrebu, jer u tim gradovima tri godine nismo imali ambasadore, Dačić je odgovorio:"Promenila su se vremena. Ne zavisi od toga kakvog ambasadora imate, već zavisi od toga kakvu imate vlast u zemlji. Sigurno da ambasador u Hrvatskoj neće rešiti probleme između Srbije i Hrvatske. Isto tako, najbolje moguće odnose smo sa Nemačkom ostvarili u vreme kad nismo imali ambasadora, a to znači da su se vremena promenila".
O ideji zajedničkog sećanja na žrtve
Dačić je ocenio i da je ideja premijera Aleksandra Vučića da se ustanovi zajednički Dan sećanja na žrtve u regionu, dobra. "Ta ideja je dobra, zasnovana je na ideji pomirenja, saradnje u regionu, zajedničkog interesa. Međutim, ta ideja se sigurno ne uklapa u koncepciju onih koji godinama govore da su Srbi glavni krivci za sve ono što se desilo, da su Srbi zločinci i svi ostali nedužne žrtve. Da je ta ideja došla od neke druge države, možda bi se o njoj razgovaralo na drugačiji način", smatra Dačić.
Upitan da li misli na druge države regiona ili neke sa strane, Dačić je odgovorio:
"Ko još pita države regiona, zar cilj nije bio da se razbije Jugoslavija na što više manjih država čiji se glas uopšte ne čuje? Naša koncepcija je sada upravo drugačija. Koliko decenija mi treba da optužujemo jedni druge za događaje u prošlosti. Dajte da napravimo jedan korak dalje da idemo ka budućnosti. Onaj region kome je prošlost jedina budućnost, neće nikakvu budućnost imati, a naša deca zaslužuju bolje".