PREMIJER ZA DAN DRŽAVNOSTI U KRAGUJEVCU: Iz vere nastala je Srbija, nastali smo svi mi!
Premijer Vučić otvorio Svečanu akademiju u Kragujevcu.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje danas Svečanoj akademiji u Kragujevcu povodom Sretenja - Dana državnosti Republike Srbije.
Svečanost je počela u 13 časova, govorom premijera Srbije.
- Danas na ovaj veliki praznik imamo samo jednu veliku obavezu. Govorim vam o veri srpskog naroda - 1804. da bude slobodan, a 1835, kada je donet Sretenjski ustav. Ta vera nastala je u bedi i ropstvu. Stotinama godina ljudi su se ovde rađali sa svešću da mogu živeti samo posle smrti, a opet u svom tom jadu pojavili su se oni sa verom, verom da može biti bolje. Iz te vere nastala je Srbija, nastali smo svi mi - rekao je premijer Vučić.
On je dodao da je Karađorđe bio najveći i najhrabriji Srbin.
- Ubijen je mučki i zbog svoje žrtve će biti zapamćen zauvek. Zbog njega smo danas ovde u Kragujevcu - istakao je Vučić, otvarajući Svečanu akademiju.
- Drugi ustanak, pak, bio je više Miloša Obrenovića, nego što je Prvi bio Karađorđev, Sećate se rečenice: "Eto mene, eto vama rata s Turcima". Rat, rat, uvek rat. Ali knjaz Miloš bio je mudriji. Nije želeo da dozvoli borbe koje bi donele stradanje srpskom narodu - naveo je on.
Обележавање #DanDrzavnosti #Srbija #Sretenje
Свечана академија у #Kragujevac pic.twitter.com/Rr6xb3KVpe— Александар Вучић (@avucic) February 15, 2016
Ako je Kajarđorđe bio sloboda, Miloš Obrenović je bio država, na Karađorđu samo naučili šta je etika, na Milošu šta je politika, rekao je danas u besedi povodom praznika Sretenje premijer Aleksandar Vučić.
-Karađorđe je postupao herojski, Miloš istorijski, pa ako se moralo radio je i ispod ličnog i narodnog dostojanstva, ali narod Srbije i Srbija su uvek u tim situacijama bili na dobitku - primetio je Vučić u obraćanju na svečanoj akademiji povodom Sterenja u Kragujevcu.
Objašnjavajući kako je postupao Miloš Obrenović, naveo je da se trudio da uvek narod što duže drži u miru, te da je lukavtsvom dobijao ustupke za svoj narod i državu.
- Izbegavao je bitku s carskim vojskama kad god je mogao, nije želeo da dozvoli borbe koje bi donele poraze narodu, imao je urođenu sposobnost orijentacije, a seljačkom lukavošću, mudrošću i brigom za Srbiju uspevao je želju da sačuva - poručio je premijer.
Primetivši da je nepogrešivo znao kad treba popuštati, a kad zatezati, okarakterisao je Moliša kao rođenog vođu mase, pravog narodnog tribuna.
Ако је Карађорђе био слобода,Милош је био држава. Карађорђе је поступао херојски,Милош историјски #Сретење #Sretenje pic.twitter.com/9WEmCvYtdj— Александар Вучић (@SerbianPM) February 15, 2016
- Bio je autokrata, a to je nesto u čemu su Srbi uvek dodatno preterivali. Ptričalo se o strašnom Milošu, čak je i on voleo da se o njemu tako priča, jer verovao je da samo ako se narod drži u stezi može mnogo da se postigne - naveo je Vučić ocenivši da je, kad je došlo vreme da se donosi ustav i tadašnji vladar Srbije doneo i jednu revolucionarnu odluku - birajući između plemstva i raje odlučio je da spahiluci treba da pripadnu onima koji na zemlji rade.
A Sretenjski ustav, dodao je, kao moderan evrospki akt, delimično je ograničio knjaževu vlast.
Istorijat
Svečana akademija pod nazivom "I Univerzitet... i knjiga..." u Staroj skupštini počela je himnom Republike Srbije.
Stara Skupština nalazi se na ivici porte kraj stare Miloševe crkve, jedan od najznačajnijih spomenika kulture u ovom delu Srbije.
U vreme kada je Kragujevac bio prestonica Srbije, u porti kraj Miloševe crkve održavane su sednice prvih narodnih skupština.
Podnošeni su izveštaji o stanju i radu u narodu, birani deputanti za Carigrad i Petrograd, sastavljane diplomatske note za sultana ili ruskog cara i rasparavljalo o važnim pitanjima u prvoj polovini 19.veka.
U Staroj skupštini koja je podignuta u vreme prve vladavine kneza Mihaila Obrenovića najznačajnija sednica Skupštine održana je na Sretenje 1835. godine, kada je Srbija dobila prvi demokratski Ustav, Sretenjski Ustav, čiji je tvorac bio knežev sekretar Dimitrije Davidović.
Svečanoj akademiji prisustvuje i više doplomata, među kojima i ambasador Kine Li Manćang.
Ispred porte crkve okupio se veliki broj građana sa zastavama Srbije, koji su burnim aplauzom dočekali srpskog premijera.