PRIJEM U STAROM DVORU: Mora se stvoriti privredna klima koja će mladima omogućiti da se vrate u Srbiju
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali ugostio je večeras Fulbrajtove stipendiste na prijemu u Starom dvoru, odakle je poručio da se mora stvoriti privredna klima koja će mladim ljudima, koji su se usavršavali u inostranstvu, omogućiti da se vrate u Srbiju i primene to znanje ovde.
Kako je rekao, i sam je bio Ron Braun stipendista, koji je u potpunosti iskoristio sva znanja i iskustva koja je stekao tokom dvogodišjeg boravka u SAD od 1997-1999. godine, i primenio ih u Srbiji.
Međutim, dodao je da ima i onih koji to nisu uspeli da urade - bili su stipendisti, ali se nišu snašli nakon povratka u Srbiju, te su se vratitli u SAD ili neke druge zemlje.
- Naša zajednička obaveza je da to ne dozvolimo i da maksimalno promovišemo stipendije, specijalizacije i sve što ovakvi programi nude, ali da radimo na tome da stvorimo privrednu klimu koja će obezbediti otvaranje novih radnih mesta, nove poslove i fabrike i dati mladima šansu da odu u inostranstvo na usavršavanje, ali i da se vrate u Srbiju i primene to znanje - poručio je Mali.
Kako je dodao, Beograd je najveći grad u regionu, ali sa mnogo resursa koji nisu iskorišćeni, navodeći primer nedavno otvorenog naučno-tehnološkog parka na Zvezdari.
- Tamo je mnogo mladih koji ostvaruju svoje ciljeve, koji su bili na školovanju u Americi, Kanadi... ali su se vratili u Srbiju, primenjuju ta znanja i ostvaruju svoje snove u Beogradu - istakao je gradonačelnik.
- Ukoliko postoje projekti, samo recite, da ih sprovedemo zajedno i da našim mladim ljudima damo mogućnost da ostanu u Srbiji i snove ostvare ovde - poručio je Mali.
"Mladi treba što više da idu u inostranstvo na usavršavanje, ali da se vrate u Srbiju"
Jedan od Fulbrajtovih stipendista je i Vladimir Pajović, koji je, poput gradonačelnika, bio Ron Braun stipendista, od 1999. do 2001. godine, stekavši za to vreme postdiplomsko obrazovanje iz oblasti finansija i menadžmenta. Ističe da mu je stipendija mnogo značila i da mu to usavršavanje otvorilo vrata kad se vratio u zemlju, da napravi dobru i uspešnu karijeru.
- To je nekako bila glavna ulaznica i oslonac za moje napredovanje - rekao je Pajović, sada član Upravnog odbora jedne banke i dodao da mladi treba što više da idu u inostranstvo na usavršavanje, ali da se vrate u Srbiju i iskustvo iskoriste u svojoj zemlji.
Predsednica Upravnog odbora Udruženja Fulbrajtovih stipendista u Srbiji Tanja Popovicki istakla je da je cilj tog udruženja, između ostalog, da promoviše vrednosti akademske čestitosti, doživotno učenje, volonterizam i razmenu znanja i iskustva.
- To je jedna od osnovnih misija Udrženja - istakla je ona i dodala da je namera da se sledeće godine nastavi i proširi umrežavanje stipendista, kako bi oni razmenjivali znanja i sve to konkretizovali kroz nove projekte.
Ideja je, kako je dodala, i da se ustanovi nagrada za izvrsnost, koja će biti dodeljivana mladim naučnicima, preduzetnicima, a sve u cilju promocije vrednosti za koje se Udruženje zalaže.