Ko će kupiti beogradske hotele?
Rok za predaju pisama o zainteresovanosti za kupovinu nekog od 502 javna preduzeća koja su u procesu privatizacije je istekao, a portal Srbija Danas je istražio kakva je situacija u tri hotela koja su se našla na tom spisku.
Hotel "Splendid" nalazi se u procesu dokazivanja vlasništva jer je prvobitno po odluci Agencije za restituiju vraćen vlasnicima, a onda je po žalbi Republičkog prvobranioca vraćen u vlasništvo države.
"Vlasnici su se žalili Upravnom sudu i sada ostaje da se vidi da li se hotel vraća vlasnicima ili ne. Ako se vrati, onda nema uslova za privatizaciju", rekao je Milutin Kotur.
Prema podacima Agencije za privredne registre, hotel "Splendid" trenutno nema nijednog zaposlenog na platnom spisku.
On je dodao da postoje zainteresovani za ovaj hotel čija je tržišna vrednost procenjena na 3.360.000 evra. Hotel trenutno nema nijednog zaposlenog i dalje funkcionisanje zavisi od procesa koji je u toku.
U Domu za samce "Karaburma" kažu da ne raspolažu informacijom da li ima zainteresovanih za njihov hotel.
"Do 30. septembra treba da se uradi procena tržišne vrednosti hotela, što je i rok za sva ostala preduzeća u procesu privatizacije", izjavio je direktor Saša Dimitrijević.
Državni udeo u ovom hotelu je 70 odsto, dok je 30 odsto preostalog vlasništva u rukama bivših zaposlenih kojima je ustupljen ovaj deo hotela u prethodnim procesima privatizacije. Ono što je važno jeste da ne planiraju otpuštanje radnika.
"Raspolažemo optimalnim brojem zaposlenih i po mom mišljenju nemoguće je naći neko radno mesto koje je višak. Ne znamo kakvi će biti planovi budućeg vlasnika, ali za sada nema viškova i ne planiramo otpuštanje radnika", dodaje Dimitrijević.
Najveći hotel u Srbiji, hotel "Slavija", koji raspolaže sa 30.000 metara kvadratnih metara dugi niz godina čeka na privatizaciju koja je ovom hotelu potrebna kako bi nastavio da posluje i eliminiše gubitke.
Broj zaposlenih u hotelu "Slavija" u odnosu na prošlu godinu je smanjen, jer radnici zbog dugog procesa privatizacije traže neko bolje rešenje.
"Po isteku roka za predaju ponuda, znamo da ima 1.700 zainteresovanih za sva preduzeća koja se nalaze u procesu privatizacije. Da li će biti prodat ceo hotel, neki deo ili će se u skladu sa novim zakonom koji nudi strateško partnerstvo na taj način hotel privatizovati, ne znam. Nadam se da će se ovaj proces brzo završiti", rekao je za naš portal direktor ovog hotela Veselin Jovićević.
On je dodao da čine sve što mogu da vode hotel uprkos problemima i da radnicima obezbede platu.
"Trenutno u hotelu radi 202 radnika. Smanjen broj radnika je posledica dugog procesa privatizacije jer radnici vide kako se cela ta situacija odvija pa traže neko bolje rešenje za sebe. S druge starne, neki uzimaju program i tako napuštaju ovaj posao", kaže Jovićević.
Proces privatizacije treba da bude okončan do 2015. godine. U toku su završne procene tržišne vrednosti preduzeća kod kojih to još uvek nije učinjeno i da se sačeka odluka Agencije za privatizaciju o ponudama kupaca. S obzirom da je na adresu Agencije stiglo 1.700 ponuda, postoji nada da će se sva preduzeća naći u rukama privatnih vlasnika i da će njihovo poslovanje biti nastavljeno.