Projekat: Vraćanje mamuta u život
Ako ruski naučnici ostvare svoju zamisao, mamuti više neće biti samo eksponati u muzejima, već će ponovo hodati Sibirom...
U okviru projekta "Vraćanje mamuta u život", u Jakutiji, regiji na ruskom krajnjem severu, ruski naučnici sa svojim južnokorejskim kolegama pokušaće da kloniraju ove izumrle životinje.
Tim naučnika prikupio je dovoljno materijala za oživljavanje mamuta, jer je u Jakutiji pronađeno 75 odsto svih poznatih mamuta, ali su za kloniranje potrebne stanice sa očuvanom jezgrom, odnosno genetskim materijalom, koje su retke, piše Životinje.rs.
CT scans reveal how 2 baby mammoths died, explaining the amazing preservation of their remains https://t.co/peIyeY1NxN pic.twitter.com/qQ2SYM0YYr
— MITA (@MITAtoday) July 19, 2014
Predviđa se da će “prvi mamuti” biti "rođeni" za pet do 30 godina. Naučnici su već sastavili genetsku kartu mamuta. Njeni podaci biće upoređeni sa hromozomom azijskog slona, a zatim će se taj hromozom izmeniti i od njega će biti stvoren živi hromozom mamuta. Dobijeni materijal biće usađen u jajnu ćeliju ženke slona radi dalje oplodnje.
Ipak, neki naučnici ovaj poduhvat smatraju - naučnom fantastikom.
- Ako se sve napravi po najavljenoj tehnologiji, desiće se ogroman broj genetskih grešaka koje isključuju mogućnost da životinja preživi, smatra genetičarka Svetlana Borinska.
Kritičari ideje kloniranja ističu da izumrle životinje, čak i ako prežive, neće moći da od svojih roditelja (koji će biti neka druga vrsta) nauče kako da se ponašaju u prirodi. Oni smatraju da bi se tehnika kloniranja mogla bolje iskoristiti za povećavanje genetske raznovrsnosti ugroženih vrsta, čime bi bila povećana verovatnoća njihovog preživljavanja.
Pogledajte i:
- Afričkim slonovima preti istrebljenje