To je to: Prvi seks "pao" pre 400 miliona godina
Seksualni odnosi, onakvi kakve upražnjava čovek, po prvi put su se odigrali pre 385 miliona godina, zaključak je izveden proučavanjem fosila davnašnje ribe oklopnjače.
Naučnici su utvrdili da su ribe oklopnjače Microbrachius dicki, čiji su okamenjeni ostaci pronađeni u Škotskoj, prva stvorenja koja su imala seksualne odnose. Koitus je ostvarivan tako što je mužjak svoje koščate udove u obliku latiničnog L smeštao u dve male kosti ženke i obavljao postupak oplodnje.
Ribe oklopnjače su najraniji kičmenjaci preci ljudi.
"Jedno vreme je vladalo uverenje da su plakodermi (ribe oklopnjače) bili slepa ulica u svetu životinja, i da nisu imali srodne grupe. Međutim, skoriji nalazi pokazuju da su su oni esencijalan deo u evoluciji koja je iznedrila čoveka. Plakodermi su kao i ljudi imali vilice, zube, udove u parovima, odlike koje su se prvi put pojavile baš kod njih", kaže vođa istraživanja Džon Long, paleontolog sa Univerziteta Flajnders iz Australije.
Microbrachius znači "male ruke/udovi". Naučnici su vekovima pokušavali da dokuče čemu su ti udovi služili, sve do Džona Longa.
Oklopnjače su parenje obavljale sa boka jer je tako bilo lakše da spoje svoje polne organe.
Pored gorepomenutih karakteristika, plakodermi su nam ostavili u nasleđe i prve seksualne odnose, tvrdi Long koji je do otkrića došao gotovo slučajno. Zaključak o prvom seksualnom aktu je izveo prošle godine, iz samo jedne kosti koju je našao u zbirci Univerziteta za tehnologiju u estonskoj prestonici, Talinu.
Istraživanju su se potom pridružili naučnici iz Australije, Estonije, Velike Britanije, Švedske i Kine, i skupa su analizirali fosile iz zbirki muzeja širom sveta. Tako su došli do zaključka da je Microbrachius dicki prvo stvorenje koje je praktikovalo unutrašnju oplodnju i razmnožavanje.
Osam centimetara duga, ova riba oklopnača živela je u pradavnim jezerima koja su se nalazila na teritorijama današnjih Škotske, Estonije i Kine.