PUTIN U POSETI KINI: Moskva pripremila više od 50 sporazuma
Ruski predsednik Vladimir Putin stigao je u petak u zvaničnu posetu Kini, a na aerodromu u Pekingu dočekao ga je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.
Kako prenosi Tas s, Putin bi danas trebalo da vodi razgovore sa kineskim liderima o širokom spektru pitanja, bilateralnih i međunarodnih, uključujući situaciju u Siriji, na Korejskom poluostrvu i u Avganistanu.
Putin je u Peking stigao iz Taškenta, prestonice Uzbekistana, gde je održan samit Organizacije za Šangajsku saradnju. Na marginama te konferencije, Putin se sreo sa kineskim predsednikom Si Ðinpingom, navodi Tas s.
PUTIN UOČI POSETE KINI: Želimo bliže partnerstvo sa Kinom
Kremlj se nada da će poseta ruskog lidera Kini biti sadržajna i produktivna, a dve strane planiraju da potpišu više desetina sporazuma.
Kako je ranije saopšteno, Moskva je pripremila više od 50 sporazuma, koji bi mogli biti potpisani tokom Putinove posete, ali prema rečima pomoćnika ruskog predsednika Jurija Ušakova ne bi trebalo očekivati "nekakve epohalne odluke", prenosi Sputnjik.
Fokus posete će biti pokretanje zajedničkih projekata u oblasti investicija, razvoja poljoprivrede i transportne infrastrukture, saradnje u oblasti ekonomije, trgovine, energetike, atomske energije, vazduhoplovne i raketno-kosmičke industrije.
Planirano je potpisivanje međuvladinog sporazuma, koji će pokrenuti program zajedničkog razvoja i izgradnje širokotrupnog aviona i teškog civilnog helikoptera.
Očekuje se da će lideri dve zemlje dati i zvanično start pregovorima za pripremu sporazuma između integracionih projekata - Evroazijskog ekonomskog saveza i ekonomskog pojasa "Put svile".
Putin je nedavno na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu izjavio da će Kina učestvovati u stvaranju novog trgovinsko-ekonomskog partnerstva u Evroaziji.
Putin i Si Ðinping će takođe razmotriti i brojna regionalna i međunarodna pitanja, o kojima Moskva i Peking imaju uglavnom iste ili slične stavove, navodi Sputnjik.
Jedan od najvećih bilateralnih projekata Moskve i Pekinga ostaje gradnja gasovoda "Snaga Sibira", po kojem će Rusija isporučivati Kini do 38 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a u toku su i pregovori o izgradnji zapadnog kraka - "Snaga Sibira 2", preko Altaja.
Osim toga, u maju je kineska strana izrazila spremnost da investira u projekat brzih pruga Moskva-Kazanj, pa se očekuje potpisivanje i tog sporazuma. Na određenim delovima te pruge vozovi će razvijati brzinu i do 400 kilometara na čas.
Putin je u Peking otputovao sa velikom delegacijom ruskih ministara i biznismena.