PUTINOVA MAJSTORICA U SIRIJI: Povukao trupe, dovukao rakete za NUKLEARNI napad! (VIDEO)
Pre dve nedelje ruski predsednik Vladimir Putin je šokirao svet kada je najavio da će već idućeg dana ruske vojne snage početi povlačenje iz Sirije. Međutim, neki su odmah rekli da je ovo još jedan Putinov "šahovski potez" - neka kombinacija između iskrenog popuštanja i taktičkog blefa.
Rusija je zaista povukla određeni broj letelica i ljudstva iz Sirije, koji više nisu bili neophodni za ispunjenje zadatih ciljeva u sirijskoj intervenciji, ali su zato umesto njih doveli dodatna "moćna naoružanja".
U tome leži i najnovija teorija o ruskoj taktici u Siriji. Naime, pojedini izvori tvrde da je na terenu opažen moćni ruski raketni sistem Iskander, koji može biti korišćen i za nuklearni napad!
Razumljivo je da su ove tvrdnje poprilično intrigantne svima koji prate konflikt u Siriji.
Međutim, koliko su tačne?
Vratimo se samo dve nedelje natrag i prisetimo se tačne atmosfere koja je vladala u trenutku kada je Putin najavio povlačenje ruskih snaga iz Sirije: Glavna vest bila je sve izvesniji ulazak turske i saudijske vojske u Siriju.
Drugim rečima, dve konvencionalne i vrlo moćno naoružane vojske, od kojih je jedna pripadnica NATO pakta, bile su spremne da upanu u Siriju sa severa i juga. To bi rat u Siriji prebacilo na jedan sasvim novi nivo iliti tačku bez povratka, nakon koje bi sirijski rat postao opasan po celi svet i bilo bi ga jako teško zaustaviti, jer bi zahvatio celi Bliski istok. Naime, bilo je za očekivati da bi u istom trenutku, kao reakcija, u Siriju ušla još jedna vojska - iranska.
ON JE UBIO RUSKOG PILOTA?! Uhapšen osumnjičeni za ubistvo pilota srušenog Su24
Dakle, pred ruskim vođstvom se nalazio sledeći izazov - kako sprečiti takav scenario? Zapravo jedini način bio je povući deo snaga iz Sirije i pokazati svima da je počela ozbiljna de-eskalacija i da zbog toga sada ni oni ne smeju pokretati ofanzivne poteze.
Ipak, odmah je postalo jasno da Rusija neće povući sve svoje snage, jer ko može da garantuje da nakon toga Turska i Saudijska Arabija ne bi svejedno izvele kopnenu agresiju na Siriju? Najlakše od svega je izmisliti povod.
Međutim, onda su počele da stižu informacije da Rusija dovodi "dodatne snage" u Siriju.
Izraelska novinska organizacija "DEBKA file", čije izveštaje svakako treba uzeti s rezervom, tvrdi da je Rusija u Siriju dostavila napredni taktički raketni sistem Iskander-M. U svom izveštaju oni se pozivaju na svoje "ekskluzivne vojne i obaveštajne izvore".
Ruski sistem Iskander u stanju je da nosi nuklearnu bojevu glavu i nikada nije bio dostupan niti jednoj stranoj vojsci za operativnu upotrebu. Niti jedan nuklearno sposobni raketni sistem nije bio postavljen na prostor jedne arapske države koja graniči s Izraelom sve do 2007. godine kada je kineski sistem DF-21 postavljen na prostoru Saudijske Arabije.
Ruski Iskander sistem (NATO naziv: SS-26) ima domet od 500 kilometara.
Tokom 2015. godine sistem je prebačen i na prostor ruske enklave Kalinjingrad na Baltičkom moru čime je u domet stavljena centralna i zapadna Evropa, isitče se u izveštaju ove organizacije.
Dalje se navode da je Rusija 15. marta poručila da će njihov napredni protivvazdušni sistem S-400 ostati u Siriji, ali i da je deset dana kasnije (25. marta) u Siriju stigao i Iskander-M, verovatno najbolji balistički sistem kratkog dometa na svetu. Ova kombinacija raketnih sistema, navode izvori za DEBKA file, pretvaraju rusku vojnu bazu Hmejmim u Siriji u "najsofisticiraniju raketnu lokaciju na Bliskom istoku".
Ovo je snimak koji koriste kao dokaz:
Kako god ovo izgledalo, sve ove informacije su i dalje pod znakom pitanja. Međutim, jedno je sigurno: kada je ruski predsednik pre dve nedelje najavio povlačenje snaga iz Sirije bilo je jasno da se nije radilo o slabosti već o taktičkom potezu, a možda je taktika bila upravo ova - pod okriljem "povlačenja" pretvoriti Siriju u neprobojnu raketnu tvrđavu u koju se niko neće usuditi da uđe konvencionalnim sredstvima.