Rano cvetanje "svemirske" trešnje
Prevremeno cvetanje trešnje čija je koštica bila poslata u orbitu iznenadila je i zadivila naučnike i budističke kaluđere koji o njoj brinu.
Mlado, četvorogodišnje drvo procvetalo je početkom aprila, šest godina ranije od svojih "zemaljskih" srodnika. Koštica iz koje je stablo izraslo potiče sa trešnje koja je, prema lokalnom predanju, stara 1250 godina, a raste u dvorištu budističkog hrama.
"Ne možemo da verujemo. Tako je brzo poraslo! Ovo je prvi put da je koštica sa drevne trešnje tako brzo proklijala i iz nje izraslo drvo! Zaista smo oduševljeni, jer će novo drvo da zameni staro", rekao je Masahiro Kađita, starešina hrama Ganđođi u prefekturi Gifu, u centralnom Japanu.
Misterija je tim pre veća kada se zna da je čudesna koštica doživela pravu odiseju u svemiru pre nego što je zasađena u dvorištu hrama. Odabrana je pre nekoliko godina zajedno sa nekoliko drugih koje su uzete ne samo sa "milenijumskog" stabla već i sa trešanja širom Japana u kojem je ovo drvo predmet obožavanja. Koštice su poslate na Međunarodnu svemirsku stanicu (MŠ), u novembru 2008. i vraćene na Zemlju osam meseci kasnije, nakon 4.100 obavljenih krugova oko naše planete.
Za četiri godine, "svemirska trešnja" iz hrama Ganđođi porasla je četiri metra. Danas ima devet procvetalih belo-ružičastih cvetova sa po pet latica, za razliku od cvetova starog stabla koji imaju po tridesetak latica.