REFORME DA, KORUPCIJA NE!
Vlada Srbije se odlučno bori na dva fronta: za reforme i protiv korupcije. Načinjeni su mnogi teški koraci, neki nam tek slede, ali oštri rezovi su neophodni da bi Srbija prekinula ekonomski i društveni sunovrat i napokon stala na noge.
S tim u vezi, premijer Srbije je krenuo u surov obračun sa svim granama sistemske korupcije. Da niko nije pošteđen, najbolje svedoči činjenica da su reviziju učinka prošli i funkcioneri SNS-a, kao i rukovodioci najvećih državnih institucija. Nakon smene načelnika policijskih uprava, smenjeni su i direktori sedam javnih preduzeća, među kojima je bilo i funkcionera SNS-a, što je bacilo u senku sumnje da postoje zaštićeni u ovim oštrim borbama za reforme i boljitak Srbije.
Promene u SNS
Premijer Srbije je naložio analizu rezultata svih 400 članova najvišeg stranačkog tela u narednih mesec dana. Promene u Glavnom odboru Srpske napredne stranke biće pokrenute u septembru, a podrazumevaće odlazak onih čiji rezultati nisu zadovoljavajući, ali i povećanje broja članova.
„Normalno je da dođu novi ljudi koji imaju više energije“, rekao je Vučić.
Ukidanje dvostrukih državnih fukcija
Naprednjacima je uvedena još jedna novina, a to je da ne mogu više da imaju dve plaćene državne funkcije.
„Nemam nameru da ostanem na čelu stranke ako kao premijer Srbije ne ostvarim ciljeve i ako nam građani Srbije ne daju podršku“, rekao je premijer Srbije na sednici glavnog odbora u Požarevcu, na kojoj je odlučeno da niko od članova naprednjaka ubuduće ne može da ima dva posla koja se finansiraju iz državne kase. Po toj odluci, moraće da se odreknu jedne funkcije do 15. septembra, a Izvršni odbor će nadzirati kako se poštuje ova odluka u praksi.
„Kome Srbija nije prioritet, za njega neće biti mesta u SNS-u“.
Premijer Srbije je jasno poručio da mu nije prioritet da gradi ugled stranke i sopstveni imidž, već jedino ugled države i svih građana Srbije.
Objavljivanje ugovora
Premijer Srbije je rešio da objavi državne ugovore sa stranim kompanijama koji su nosili oznaku „Tajno“. Dakle, ugovori koje je Vlada sklopila u poslednje dve godine biće dostupni javnosti.
On je novinarima u Ubu, gde je prisustvovao početku radova na deonici Koridora 11, rekao da će biti objavljeni detalji ugovora sa Etihadom u kome su uobičajene obaveze države u takvim poslovima i o čemu se sve već zna.
Povodom moguće objave ugovora sa italijanskim Fijatom o suvlasništvu u kragujevačkoj fabrici "Fijat automobili Srbija", Vučić je kazao da će o tome sa predstavnicima Fijata još morati da razgovara. "Što se tiče ugovora sa Fijatom mnogi će biti iznenađeni", rekao je Vučić.
Uvođenjem sankcija Rusiji izgubili bismo bar milijardu evra
Aleksandar Vučić je rekao da bi uvođenjem sankcija Rusiji propao posao voćarima, povrtarima, mlekarima i da bi Srbija izgubila najmanje milijardu evra. "Da ne govorimo o tome da bismo, ako bi nam povećali cenu gasa, mogli da zatvorimo ''butigu", rekao je Vučić.
Ponovio je da smatra da to što nismo uveli sankcije Rusiji znači odgovornu politiku prema Srbiji, podsetivši da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine. "Mislim da smo vodili dobru, ozbiljnu i odgovornu politiku, a kakvi će rezultati biti to ćemo da vidimo", naveo je Vučić.
Borba protiv korupcije
Borba protiv korupcije je bespoštedna i zahteva mnogo bolnih koraka. Zbog toga su političari u našoj zemlji prethodnih decenija birali da se dodvore narodu i kratkotrajnim ustupcima pridobiju glasove, a nisu štedeli ni državu ni taj isti narod. Sada, država je u toliko teškoj finansijskoj situaciji, da su reforme ne samo neophodne, već i poslednji pokušaj da ne bankrotiramo. Reforme bez borbe protiv korupcije znače samo fasadu na truloj kući.
Zbog toga je Vlada na jučerašnjoj sednici donela odluku o osnivanju Koordinacionog tela za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije do 2018. godine, čijim će radom rukovoditi premijer Aleksandar Vučić.
Članovi Koordinacionog tela su ministar pravde, ministar finansija i prerdstavnik Saveta za borbu protiv korupcije. Usvojeni su i predlozi izmena i dopuna zakona o Visokom savetu sudtsva i o Državnom veću tužilaca. Predloženim izmenama biće unapređena odgovornost i transparentnost u radu, poboljšan izborni proces i ostvarene uštede.
Pokušaj udara na Vladu
Bez znanja Vlade, preduzeće koje upravlja državnim prugama pokušalo da izabere generalnog direktora. Odbor direktora je, naime, bez znanja premijera Aleksandra Vučića, samo imenovalo Svetozara Ćapina za novog generalnog direktora „Železnica Srbije“. Na čelu ovog preduzeća zadržao se samo dva sata, pošto je posle urgencije iz Nemanjine 11 ova odluka hitno opozvana. Ova odluka „Železnica Srbije“ se tumači kao kontranapad na premijera Vučića, a izvođači su pojedinci koji su bili direktno pogođeni njegovom čvrstom odlukom da na sve funkcije dovede stručnjake, umesto partijskih kadrova.