Rusija trajno prelazi na zimsko vreme, evo i zašto!
MOSKVA - Rusija sutra, 26. oktobra, prelazi na zimsko računanje vremena i žitelji većine ruskih regiona u dva sata kazaljke će pomeriti sat vremena unazad i više ih neće pomerati, a broj vremenskih zona sa devet povećava se na 11, javile su ruske agencije.
Prema zakonu o vraćanju na zimsko vreme koji je usvojila ruska Duma (donji dom parlamenta) a predsednik Vladimir Putin potpisao 22. jula, u većini subjekata Ruske Federacije satovi će biti pomereni i sezonski se više neće pomerati.
Po moskovskom vremenu, koje služi kao polazno za računanje lokalnog vremena u drugim zonama, živeće i stanovnici novih subjekata Rusije - Krim i grad federalnog značaja Sevastopolj, pripojeni Rusiji posle referenduma u martu, navodi agencija RIA Novosti.
Biće uvedena nova časovna zona - treća, za Udmurtiju i Samarsku oblast, i u njoj će biti jedan sat vise od moskovskog, ali se u ta dve ruska regiona kazaljke sutra neće pomerati.
Vreme u Kemerovskoj oblasti (6. vremenska zona) sada će biti četiri sata ispred moskovskog, a ne tri, kako je bilo do donošenja zakona, i ni u njoj se neće pomerati kazaljke.
Dodata je 11. vremenska zona (moskovsko vreme plus devet sati), koja će važiti u Pokrajini Kamčatka i Čukotskom Autonomnom Okrugu - sada je razlika između Moskve i Kamčatke osam sati.
Dobro rešenje
RIA Novosti prenela je stav lekara da će se prelazak na zimsko vreme povoljno odraziti na stanovništvo, budući da je bolje da buđenje prati svanjavanje, kao i da će adaptacija na zimsko vreme trajati oko dve nedelje.
Zbog promene vremena prilagođeni su i redovi vožnje aviona i vozova, o čemu se putnici obaveštavaju.
Agencija podseća da je novembra 2009. godine tadašnji predsednik Rusije Dmitrij Medvedev saopštio da je potrebno smanjiti broj vremenskih zona, a u februaru 2011. da je odlučio da odustane od prakse prelaska sa letnjeg na zimsko računanje vremena, što je utvrđeno i zakonom.
Krajem 2011. Rusija je pomerila kazaljke sat unapred i prešla na letnje vreme, a njihovo jesenje vraćanje je ukinuto, i u zemlji je počeo da funkcioniše sistem računanja koji prednjači u odnosu na astronomsko vreme za dva sata.
Na tu reformu mnogi se nisu navikli i poslanici su više puta pokušavali da pokrenu pitanje prelaska na stalno zimsko vreme, da bi u januaru ove godine u Dumu bio unet predlog zakona, usvojen 1. jula.
U Savetu Federacije (gornjem domu parlamenta) zakon je odobren 9. jula.
Pročitajte i:
NAPRED ILI NAZAD: Evo kako da sutra pomerite kazaljke!