AMERIKA NA KOLENIMA! Rusi prosto "RAZBILI" njihove nosače aviona!
Simbol američke vojne moći više ne uliva strahopoštovanje.
Era američke globalne dominacije morima, osigurane sa 10 divovskih nosača aviona, došla je kraju, upozorava ugledna think-tank organizacija iz Vašingtona.
Rusija, Kina i Iran sada mogu da načine ta velika plovila neupotrebljivim, i sa gledišta novih oružja, tehnologija, kao i taktike, prenosi RT.
Nosači aviona su srce globalne dominacije Ratne mornarice SAD, i simbol američke vojne moći. Strahopoštovane morske perjanice mogu da dosegnu praktično do bilo kod dela sveta i tamo postave vazduhoplovne grupe, lovačke avione i bombardere, kao i avione za špijuniranje i elektronsko ratovanje, piše mondo.rs.
SVET JE PRED VRATIMA PAKLA: Putin upozorio Erdogana - Bacićemo NUKLEARKU na Tursku!
Svaki rat u kome su SAD učestvovale u poslednjih decenijama, uključujući i rat u Zalivu (Persijskom), Jugoslaviji, Avganistanu, Iraku, uključio je njihovo korišćenje.
Američka mornarica trenutno ima 10 nosača u aktivnoj službi, koliko i sve ostale nacije zajedno. Ali, premoći je došao kraj.
U ponedeljak je vašingtonski Centar za novoameričku bezbednost CNAS objavio izveštaj da je pomorska dominacija pri kraju. Sam naslov dovoljno govori: "Crveni alarm - Rastuća pretnja nosačima aviona SAD"( Red Alert: The Growing Threat to US Aircraft Carriers).
- Mornarica SADA je dugo uživala u slobodi akcije kroz svetske okeane, ali dani te dominacije bez premca uskoro bi mogli biti prošlost. Više niti jedan nosač aviona i s njime povezane letelice ne mogu operisati bez bojazni. Suočavaju se sa rastućom pretnjom na svim delovima njihove lepeze operacija - piše u izveštaju.
Muke i sa "s-300", a tek "s-400"
Približno 40 baterija ruskog protivvazdušnog sistema "S-300" je u službi kineske armije, i to je i po priznanju Pentagona, "jedan od najvećih naprednih dugometnih sistema zemlja-vazduh na svetu" koji bi mogao da učini neefikasnim vazdušne udare lansirane sa nosača. Unapređeni sistem "S-400" je još veća mora, sa udarima na vazdušne mete udaljene gotovo 400 kilometara, što je "gotovo cela ekskluzivna ekonomska zona uticaja Kine".
Osnova pretnje su Rusija, Kina i Iran, kaže dokument, to jest njihova moć "vazdušnog odbijanja". To znači da nosači aviona ne mogu priči dovoljno blizu za efikasnu primenu, a da ne budu ozbiljno ugroženi, čak uništeni.
Studija nabraja čitavu paletu savremenog protivoružja koje protivnici imaju na raspolaganju, od naprednih protivvazduhoplovnih sistema, protivbrodnih raketa i balističkih projektila, podmornica do samih nosača aviona.
Studija se, kao primarnoj rastućoj pretnji, fokusirala na Kinu i njene pomorske moći, ali je podvučeno da one rastu i zbog "sve smrtonosnijeg" ruskog oružja koje poseduje.
Kao primer je navedeno da Kina ima četiri ruska razarača klase "sovremenny", sa vodećim raketama i po osam naprednih protivbrodskih krstarećih raketa "3M80ME moskit" (SS-N-22 "sunburn" prema NATO klasifikaciji).
Njihovi projektili mogu uspešno da izbegnu sofisticirani američki antibalistički štit "aegis", i unište bio koju metu na moru, uključujući i nosač aviona, na razdaljini 120 do 240 kilometra.
Na kraju, iako Pentagon ulaže milijarde dolara u najnaprednije ratne tehnologije, kao što su elektronska ometanja, prikrivanja i prevare... da bi zaštitio flotu, to bi "moglo biti manje efikasno nego što se očekuje".