ŠAMAR HRVATSKOJ: Evropska komisija odbacila zahteve Zagreba u sporu sa Srbijom
Evropska komisija je ovih dana u žestokoj ofanzivi jer ne želi da dozvoli Hrvatskoj da blokira otvaranje poglavlja između EU i Srbije.
Kako kažu diplomatski izvori, EK već desetak dana radi na ovome jer ne može da prihvati uslove koje Hrvatska, mimo svih ranijih dogovora i bez ikakvih razloga, nameće.
- Čak se ni Srbija nije toliko angažovala u prvom trenutku, u smislu da nije molila za pomoć i tražila da se lobira da Hrvati promeni mišljenje. Brisel je to sam uradio jer smatra da je ponašanje Hrvatske u najmanju ruku neprimereno i to namerno radi. Oni od toga čak ni nemaju neke koristi. Zato su evropski zvaničnici stvari uzeli u svoje ruke jer niko nema objašnjenje za ovakvo ponašanje Hrvatske – priča izvor, dodavši da je gotovo nemoguće da će Hrvati uspeti u svojoj nameri.
Da je EK odbacila hrvatske zahteve u sporu sa Srbijom juče je pisao i Hrvatski „Jutarnji list“, pozivajući se na poverljiv izveštaj EK. Za razliku od Hrvatske, Brisel ne vidi ništa sporno u zakonu o univerzalnoj jurisdikciji za ratne zločine. Štaviše, EK smatra da taj zakon ne bi trebalo da bude uslov za otvaranje poglavlja i da je to njen stav od početka.
Predstavnici EK juče su saopštili da očekuju angažovanje na što bržem otvaranju ključnih poglavlja u pregovorima o članstvu sa Srbijom. Međutim, nisu želeli da komentarišu pisanje „Jutarnjeg lista“ niti potvrde postojanja ovakvog izveštaja.
- EK sa nestrpljenjem iščekuje naredne korake u procesu pristupanja Srbije EU i otvaranje poglavlja 23 i 24. Razgovori su u toku i Komisija je spremna da pređe na naredne korake čim bude postignuta suglasnost među državama članicama – rekla je portparolka EK Maja Kocijančić.
Ona je kazala i da su u „sklopu zapadnog Balkana načela kojima se rukovodi ceo postupak regionalna saradnja, dobri susedski odnosi i pomirenje“ i da je to i dalje na snazi.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport kaže da nije video dokument EU, istakavši da je Komisija prekjuče dala svoju preporuku što se tiče otvaranja sledećih poglavlja i da je sada sve na zemljama članicama.
Visković: Principijelna Evropska unija
Profesor FPN Ivo Visković kaže da je odluka Brisela da odbaci hrvatske zahteve pokazatelj principijelnosti EU, ali i poruka da Hrvatska ne može da računa na njenu automatsku podršku.
On navodi da je u ovom trenutku presudno to da se spor između Srbije i Hrvatske vraća na bilateralni nivo.