Sedam čuvenih nemačkih proizvoda
Ovo su proizvodi koje zna ceo svet a dolaze iz Nemačke.
Sat-kukavica
Sat-kukavica se proizvodio u kolibama drvodelja u Švarcvaldu, području prema Švajcarskoj od sredine 18. veka. Kućište se od onda menjalo, ali ne i osnovni mehanizam. Od 1987. postoji sindikat proizvođača takvih satova i tvrde da je poslednjih godina prodato na stotine hiljada ''pravih'' satova-kukavica. Kupci su uglavnom - Amerikanci, prenosi DW.
Kolonjska voda, 4711
Mnogi u Nemačkoj će reći da ih miris ''prave'' kolonjske, Eau de Cologne - u prevodu, ''vode iz Kelna'' podseća na baku ili dedu. Zapravo, to govore već naraštaji jer se i ta mirišljava vodica proizvodi od početka 18. veka. Ono što će posle postati tek kozmetika, zapravo se isprva prodavalo kao medicina. Danas taj brend pripada koncernu Proctor&Gembl.
Računar Z3
Prvi električni računar koji može da ispunjava razne zadatke, već prema programu koji se nalazi u njemu, stvorio je Konrad Cuze 1941. Ovaj pionir je svoj računar radio uglavnom u kuhinji stana njegovih roditelja u Berlinu, slično kao što je Stiv Džobs 1976. svoje računar pravio u garaži. Zato se možda može reći da je Cuzeov kompjuter bio i prvi ''start-up'' računarstva.
Sandale Birkenštok
BMW se proizvodi i u SAD, ali sandale Birkenštoka se prave samo u Nemačkoj i to već 230 godina. Te sandale su osvojile svetsku slavu šezdesetih kad ih je nekoliko žena iz Kalifornije otkrilo za vreme posete Nemačkoj i počelo da ih uvozi u Ameriku. Vreme je bilo savršeno: to je bilo doba Flower-Power, a u pokretu povratka prirodi je ipak bolje imati sandale, nego hodati bos, piše DW.
MP3
Karlhajnc Brandenburg je istraživao digitalni zapis zvuka osamdesetih godina. Na temelju njegovih istraživanja je nemački institut Frauenhofer stvorio prvi program za reprodukciju takvog zvučnog zapisa. Doduše, možda malo ko uopšte zna da je MP3 nemački proizvod, ali novac autorskog prava ovog revolucionarnog otkrića još stiže u ovu zemlju.
Aspirin
Ovu malu belu pilulu zna baš svako: istraživači Bajera su 1897. otkrili acetilsalicilnu kiselinu i pilulu protiv bolova su krstili jednostavnijim imenom, aspirin. Doduše, Bajer je izgubio autorska prava za niz zapadnih zemalja u ime ratne odštete nakon Prvog svetskog rata, ali još uvek ima to pravo u 83 zemlje sveta.
Svećice
Prvu svećicu je izmislio jedan Francuz, ali Nemac Robert Boš je stvorio svećicu koja je bila deo čitavog sistema paljenja goriva u motoru 1989. Još i danas je Boš jedan od najvećih liferanata automobilske industrije na svetu.