SEDAM GODINA KASNIJE: Kosovo se suočava sa novim nemirima i potpunom paralizom sistema
"Problem Kosova i Metohije je trebalo rešavati u regionalnom okviru, a ne davati mu nezavisnost, jer su proterali Srbiju i njen sistem i počeli da prave novi sistem sa pripadnicima takozvane oslobodilačke vojske Kosova koji su uglavnom dolazili iz kriminalnog miljea", rekla je srpska političarka sa Kosova Rada Trajković povodom navršavanja 7 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Skupština Kosovo je autonomnu pokrajinu Kosova i Metohije jednostrano proglasila nezavisnom 17. februara 2008. godine stvarajući na taj način Republiku Kosovo. Od tog dana prošlo je tačno sedam godina, a o tome šta se sve od tada promenilo pričali smo sa srpskom političarkom sa Kosova Radom Trajković.
"Srbi nisu hteli tu nezavisnost, samim tim nisu očekivali ništa, niti su nas pitali, niti smo učestvovali u bilo kakvom projektu nezavisnosti Kosova, to je bio projekat Albanaca za Albance, da zadovolji njihove potrebe", objašnjava Trajković.
Trenutna slika dešavanja na Kosovu pokazuje nezadovoljstvo pripadnika albanske nacionalnosti nezavisnošću. Loš institucionalni sistem, nestabilna ekonomska situacija i masovni odlazak sa ove teritorije govori o tome da očekivanja Albanaca nisu ispunjena.
"Ova sedmogodišnjica je dočekala Kosovo sa paralizovanim institucijama sistema. To govori da je veliki problem liderstva koje je vladalo na tom prostoru u smislu nesposobnosti da stvore sistem“, objašnjava Trajković dodajući da se zdrav institucionalni sistem ne može očekivati sa nezdravom ljudskom infrastrukturom.
"Naš sistem koji je daleko zdraviji i sposobniji se nekako utapa u taj sistem i mislim da nam neće nam dovesti ništa dobro", naglašava Rada Trajković.
"Prostor Kosova je u težoj situaciji nego pre sedam godina, ja bih kazala i vrlo nepredvidljivoj, s obzirom da se najavljuju nemiri i da se otvoreno govori o proleću koje će biti svakako u funkciji neke destabilizacije. U Prištini se govori da će biti vrelo proleće“, navodi Trajković.
O kakvim nemirima je reč, ona objašnjava da su u pitanju unutar-albanski, ali da će Srbi, kao i uvek do sada biti kolateralna šteta, što je nešto što svakog treba da zabrine.
Kao rešenje za trenutnu situaciju, koja svakako nije bila očekivana kada se razmišljalo o posebnoj državi, Trajković navodi da se problem mora rešavati na regionalnom nivou.
"Problem Kosova i Metohije je trebalo rešavati u regionalnom okviru. Zbog svega toga očekujem da se unutar struktura međunarodne zajednice razgovora i o reviziji i o nezavisnosti Kosova, jer bukvalno ovaj datum, ova sedmogodišnjica je dočekala Kosovo sa paralizovanim institucijama sistema."
Pogledajte i:
- SRBI SA KOSOVA: Sprema se nešto veliko!
- KAO PO KOMANDI: Zašto zapravo Albanci masovno napuštaju Kosovo?
- TETKI DA ODNESEM LEK: Evo na koje načine Albanci pokušavaju da napuste Kosovo
- REPORTER SA LICA MESTA: Mađari hoće zid na granici, Albanci prolaze bez ikakvih problema
- U AUTOBUSU SA ALBANCIMA: Nisu toliko gladni da bi se smrzavali sa decom u naručju