Ševardnadze - Heroj ili Srebrna lisica?
GRUZIJA - Bivši šef sovjetske diplomatije Eduard Ševardnadze, koji je juče preminuo u 86. godini, na Zapadu je bio doživljavan kao heroj u okončanju hladnog rata, ali je u rodnoj Gruziji doživeo dramatičan politički pad.
Vest o smrti Ševardnadzea prenela je njegova lična asistentkinja koja je navela da je preminuo nakon duge bolesti ali nije navela previše detalja.
Ševardnadze je bio ministar spoljnih poslova Sovjetskog Saveza od 1985. godine pa sve do raspada zemlje 1991. da bi 1995. postao predsednik Gruzije. Na toj funkciji je ostao sve do 2003. kada se u Gruziji dogodila tzv Revolucija ruža, tj izbili protesti zbog osporenih rezultata parlamentarnih izbora. Ti događaji su doveli do njegove smene. Na Zapadu je bio jedna od uticajnih figura za postizanje sporazuma koji je doveo do rušenja Berlinskog zida, a imao je i vodeću ulogu u pregovorima sa SAD o smanjenju nuklearnog naoružanja, navodi Politika.
Njegovo zbacivanje sa mesta šefa gruzijske države izazvalo je veliko slavlje na ulicama Tbilisija. Njegova vladavina je ostavila Gruziju u siromaštvu i haosu, navodi AFP i ocenjuje da je Ševardnadze svojom ostavkom 2003. godine uspeo da poštedi zemlju krvoprolića kog su se mnogi pribojavali.
Ševardnadze je rođen 1928. godine u malom selu Mamti, a Komunističkoj partiji je pristupio sa 20 godina, nakon čega usledio njegov munjevit politički uspeh. Postao je ministar gruzijske policije 1968. a četiri godine kasnije i prvi sekretar gruzijske KP. To vreme ostaje upamćeno po borbi protiv korupcije i po brutalnoj represiji prema političkim disidentima.