POSLE DESET GODINA: Kinseki predsednik u poseti Mongoliji
ULAN BATOR - Si Đinping doputovao je u glavni grad Mongolije Ulan Bator, kao prvi šef kineske države u poseti toj zemlji posle više od deset godina.
Si treba da se sastane sa predsednikom Mongolije Elbegdoržom Sahijem i premijerom Altanhujagom Norovim. Takođe će govoriti u parlamentu Mongolije. Zvaničnici Mongolije nadaju se da će za svoju zemlju bez izlaza na more, obezbediti bolji pristup kineskim lukama.
Suočena s smanjenjem stranih ulaganja, rastućom nezaposlenošću i inflacijom, Mongolija traži nove puteve za izvoz svojih mineralnih resursa. Očekuje se da će se tokom Sijeve posete razgovarati o investicijama u infrastrukturu i o transportnim ugovorima koji bi trebalo da pomognu Mongoliji da izvozi minerale preko luka u Kini.
Zapadne investicije u Mongoliju drastično su opale zbog pravnih problema s nekoliko rudarskih projekata, zbog čega se ta zemlja sve više okreće Kini i Rusiji za podršku svojoj privredi. Tokom Hladnog rata, prostrana Mongolija, sa svega tri miliona stanovnika, bila je na strani Moskve.
Posle raspada Sovjetskog Saveza tokom 1990. Mongolija je izabrala put demokratije i tržišne ekonomije, i politiku "trećeg suseda" da bi se približila zemljama kao što su SAD i Japan i smanji zavisnost od svoja dva velika suseda.
Međutim uticaj Kine i dalje je ogroman. Kina je daleko najveći trgovinski partner i na nju odlazi više od polovine spoljne trgovinske Mongolije. Skoro 90 odsto izvoza ide u Kinu, uglavnom bakar, ugalj i proizvodi od životinja, dok uvoz iz Kine predstavlja 37 odsto ukupnog uvoza.
Bilateralna trgovina porasla je protekle decenije i dostigla šest milijardi dolara prošle godine. Mongolija zavisi od Rusije za 76 odsto svog benzina i dizela i veći deo svoje struje, zbog čega je jako osetljiva na fluktuacije cena. Ruski predsednik Vladimir Putin posetiće Mongoliju u septembru.