Simić: Napad na inspektora - nemoć "sive zone"
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture odlučno je u tome da stane na put sivoj ekonomiji u drumskom saobraćaju i poslednji slučaj napada na republičkog inspektora neće zaustaviti borbu protiv nelegalnog poslovanja u toj oblasti, izjavio je danas pomoćnik ministra za inspekcijske poslove Aleksandar Simić.
"Poslednji slučaj napada na republičkog inspektora za kontrolu u drumskom saobraćaju Milana Drakulića je samo jos jedan pokazatelj nemoći svih kontrolisanih subjekata u sivoj zoni i poslednji pokušaj da se tome stane na put", rekao je Simić.
On je kazao da to ipak neće sprečiti borbu protiv sive ekonomije u drumskom saobraćaju, niti u bilo kom drugom vidu saobraćaja.
"Time šaljemo poruku da je vlada rešena da se zaista obračuna sa svim vidovima nelegalnog prevoza i sve ovakve i slične napade osuđemo i uveravamo građane da ćemo do kraja istražiti i prosuirati sve takve slučajeve", rekao je Simić podsetivši da u toj zoni država godišnje gubi 100 miliona evra na ime nelegalnog prevoza.
Simić je rekao da je napadnuti inspektor Drakulić bio u redovnoj inspekciji na putnom pravcu Novi Sad-Valjevo gde je saobraćao "Evropa bus", vlasnika Dušana Jankovića, koji kako je kazao, nije imao dozvolu za prevoz. Reč je kako je kazao, o klasičnom privrednom prestupu.
"Ukazao je na nepravilnosti i nedostatke i zatražio da vozač preveze putnike kako ne bi bili izvedeni iz autobusa, i da će ga sačekati u Šapcu na krajnjoj destinaciji i tamo napisati prekršajni izveštaj, a tamo ga je sačekao vlasnik Evropa busa i počeo da tuče", rekao Simić dodajući da su istom inspektoru prevoznici i ranije pretili.
On je ukazao da je inspektor Drakulih inače srčani bolesnik i da 34 godine radi u inspekciji.
"Janković mu je, takođe uzeo sve službene papire koji se nisu odnosili samo na njega kao prevoznika, već i druge i poneo ih sa sobom, kao i oduzetu tablu spornog autobusa i fotoaparat gde su stajali svi dokumenti, kao i dokazi za prekršaj", rekao je Simić.
"To brutalno prebijanje sigurno neće sprečiti našu borbu protiv sive ekonomije u drumskom saobraćaju niti u bilo kom drugom vidu saobraćaja i time saljemo poruku da je vlada rešena da se zaista obračuna sa svim vidovima nelegalnog pervoza. Ovakve i slične napade osuđemo i uveravamo građane da ćemo do kraja istražiti i procesuirati sve takve slučajeve", poručio je Simić.
Simić ukazuje da poslednji napad nije usamljen slučaj i da se pre mesec dana desio napad na inspektora bezbednosti plovidbe koji je kontrolisao jedan ugostiteljski objekat u Apatinu.
Milioni koji nestanu
Simić je kazao da tri do četiri miliona robe nestane u rečnom saobraćaju od ukupno devet miliona tona, koliko se preveze ovim vidom saobraćaja.
"Uz kontinuirane akcije koje su trajale cele godine, uspeli smo da rešimo mnoge stvari, sve splavove i restorane koje smo imali na obalama reka. U 95 odsto slučajeva svi su sada registrovani ili su u procedurama za registraciju i plaćaju poreze", rekao je Simić.
On je kazao da oko 80 odsto vlasnika čamaca takođe plaća poreze, a regulisane su sve nelegalne gradnje u prvim zonama zaštite.
"Takođe nastavljamo sa rušenjem tih objekata koji definitivno ne mogu biti legalizovani i zaista smo u jednoj velikoj kampanji borbe protiv nelegalnog prevoza, sive ekonomije i svega što ugrožava budžet Srbije", rekao je Simić.