Skupština usvojila Zakon o zaštiti uzbunjivača
Poslanici srpskog parlamenta usvojili su Zakon o zaštiti uzbunjivača koji predviđa potpunu zaštitu osoba koje prijavljuju sumnju na korupciju.
Pod "uzbunjivanjem" Zakon smatra otkrivanje informacije o kršenju propisa, kršenju ljudskih prava, vršenju javnog ovlašćenja protivno svrsi zbog koje je povereno, opasnosti po život, javno zdravlje, bezbednost, kao i radi sprečavanja štete velikih razmera.
Uzbunjivač je fizičko lice koje uzbunjuje u vezi sa svojim radnim angažovanjem, postupkom zapošljavanja, korišćenjem usluga organa vlasti, nosilaca javnih ovlašćenja ili javnih službi, poslovnom saradnjom i pravom vlasništva na privrednom društvu.
Zakon se odnosi i na one koji su povezani sa uzbunjivačima, koji trpe štetne posledice zbog toga, a nisu uzbunjivači i pruža punu zaštitu licima koja prijavljuju sumnju na korupciju, čime se otklanjaju nedostaci neadekvatne i nedovoljne zaštite pojedinih kategorija uzbunjivača.
Nova zakonska rešenja predviđaju da lica koja prijave korupciju u vezi sa svojim radnim odnosom, bez obzira na statuse koje imaju u preduzeću, ne mogu biti proganjana zbog toga, jer im država nudi sudsku zaštitu koju će ostvarivati tužbom pred višim sudom u hitnom postupku.
Ukoliko se bilo ko tim licima "obrati sa merama represije jer su prijavila korupciju", ta lica mogu se obratiti sudu koji ima mehanizme efikasne zaštite, a sud najpre može da u kratkom roku stavi privremenu meru.
Ako je lice dobilo otkaz na poslu, bilo bi vraćeno u toliko kratkom roku da praktično ne bi osećao nijednu posledicu. Lica će ubuduće kroz tužbu sudu ostvarivati svoje pravo na zaštitu od odmazde.
Zakon je predvideo i da poslodavac ne sme činjenjem ili nečinjenjem da stavi uzbunjivača ili sa njim povezano lice u nepovoljniji položaj, a naročito u vezi sa zapošljavanjem, sticanjem svojstva pripravnika ili volontera, radom van radnog odnosa, obrazovanjem, osposobljavanjem ili stručnim usavršavanjem.
Sudska zaštita ostvaruje se podnošenjem tužbe nadležnom višem sudom, u roku od šest meseci od dana saznanja za preduzetu štetnu radnju, odnosno tri godine od dana kada je štetna radnja preduzeta.
Postupak za sudsku zaštitu je hitan, a revizija postupka uvek dozvoljena.
Uzbunjivač ne sme da bude u nepovoljnijem položaju i kada je reč o napredovanju na poslu, ocenjivanju, sticanju ili gubitku zvanja, disciplinskim merama i kaznama, uslovima rada, prestankom radnog odnosa, zaradom i drugim naknadama iz radnog odnosa, učešćem u dobiti poslodavca, isplatom nagrada i stimulativnih otpremnina, rasporedom poslova ili premeštajem na drugo radno mesto, nepreduzimanjem mera radi zaštite zbog uznemiravanja od strane drugih lica i upućivanjem na obavezne zdravstvene preglede ili preglede radi ocene radne sposobnosti.
U postupku za sudsku zaštitu u vezi sa uzbunjivanjem shodno se primenjuju odredbe zakona o parničnom postupku kojima je uređen postupak u radnim sporovima.
U parničnom postupku po tužbi u vezi sa uzbunjivanjem u prvom stepenu uvek sudi sudija pojedinac, a u drugom stepenu veće sastavljeno od troje sudija.