Srpski biznismeni u poreskom raju
BEOGRAD - Od vlasnika knjižare do tajkuna mnogi se ne ustručavaju da, praktično izigravajući zakon, uvećaju zaradu, a da državnu kasu ne pune porezom.
Za razliku od Kipra i Sejšela u Srbiji je to nelegalno, ali ostvarivo - utajom poreza na rad koji je sa doprinosima oko 63 odsto, poreza na dodatu vrednost od 20 odsto, i na dobit 15 odsto.
"Ako osnujem firmu i imam firmu koja dobro zarađuje i ima puno para, ja ne mogu da raspolažem svojim parama jer treba da platim dažbine. Dažbine su prilično velike i ljudi nađu paušalnu firmu koja im jednostavno odradi neki posao", kaže računovođa Jovan Beara.
Da bi se iz firme izvukao maksimum profita, na osobu od poverenja osniva se drugo preduzeće koje nije u sistemu PDV-a. Takozvana fantomska firma izdaje fiktivne fakture, odnosno naplaćuje nepostojeću robu ili usluge. Tako se izvlači gotovina sa računa prve firme i izbegava plaćanje poreza na dobit i dodatu vrednost. Tim kešom plaćaju se radnici na ruke, jer nisu prijavljeni, i izbegavaju se porezi i doprinosi na rad.
Poreska policija 2013. otkrila je da je utajen porez u iznosu od gotovo 12 milijardi dinara. Procenjuje se da se od države sakrije bar nekoliko puta više novca. Tužilaštvu je podneto oko 1.000 krivičnih prijava za 1.500 osoba zato što su izvršile ili pomogle u izvršenju poreskih krivičnih dela. U toku prošle godine novčano je kažnjeno 39, a kaznom zatvora 57 ljudi.
(B92)