ŠTA AKO BRITANIJA NAPUSTI EU? Evo ko bi propao, a ko profitirao od "razvoda"
- Teroristički napadi u Parizu i Briselu, migrantska kriza i generalno negativna slika EU utiču na raspoloženje britanskih birača. Takođe, afera oko "Panamskih papira" obara imidž britanskog premijera Dejvida Kamerona i utiče da kampanja za ostanak u EU gubi na snazi - kaže Milan Igrutinović sa Instituta za evropske studije.
Kampanja za referendum o ostanku Velike Britanije u EU zvanično je počela u petak, a Britanci će se prvi put od 1975. godine izjasniti o Evropi.
Kampanju za ostanak u EU pod nazivom "Kampanja 'za'" vodi britanski premijer Dejvid Kameron, dok će protivničku kampanju "Glasaj za izlazak" podržati popularni gradonačelnik Londona i vrlo uticajni torijevac Boris Džonson.
KAMERON PRIZNAO: Imao sam 30.000 funti u očevom ofšor fondu
Milan Igrutinović, saradnik Instituta za evropske studije, za Sputnjik kaže da ankete pokazuju da su dve kampanje prilično ujednačene, a razlike su u svega nekoliko procenata.
Prema njegovim rečima, kampanja za izlazak iz EU je dobila na snazi u poslednjih nekoliko nedelja, a politički trendovi koji utiču na njene glasače da izađu i budu aktivniji će se nastaviti i u narednim mesecima do referenduma.
- Teroristički napadi u Parizu i Briselu, migrantska kriza i generalno negativna slika EU svakako dramatično utiču na raspoloženje britanskih birača. Takođe, afera oko "Panamskih papira" i upletenost oca Dejvida Kamerona obara imidž britanskog premijera i utiče da njegove političke pozicije i kampanja za ostanak u EU gube na snazi - objašnjava Igrutinović.
Kako kaže, problem za kampanju koja se zalaže za ostanak u EU je što takozvani "veliki biznis", odnosno velike kompanije nisu istupile u korist ostanka u EU u onoj meri u kojoj se to očekivalo.
BIVŠI ŠEF MI6: Britanija će biti bezbednija ako izađe iz EU
Na pitanje ko bi više izgubio eventualnim izlaskom Velike Britanije iz EU, Igrutinović kaže da bi to bila Velika Britanija, jer se u poslednjih godinu dana ispod površine evroskeptičnih medija zapravo dešavalo da najodgovorniji politički faktori, pre svega u Nemačkoj i Francuskoj, pokušavaju da dogovore nove odbrambene i bezbednosne strukture za EU. S tim u vezi, očekuje se nova strategija bezbednosti za EU u junu ove godine.
On podseća i da su mediji pisali da je dogovor između Merkelove i Kamerona zapravo bio da će britanski premijer dobiti promenjeni dogovor sa EU, ukoliko pristane na to da ne sprečava ostale zemlje EU da se dalje integrišu, pre svega u vojnom i bezbednosnom smislu.
Funta na minimumu jer podrška Bregzitu raste
- Može se desiti da izlazak Britanije, ako se dogodi, ubrza homogenizaciju ne samo Evrozone, već i struktura koje se bave spoljnom politikom i bezbednošću Evrope, gde je do sada Velika Britanija negde bila glavni kočničar, ako ne direktno, a ono kao zemlja od koje se očekuje da će biti evroskeptična u tom smislu. Dakle, ako se ipak vaga gubitak, u strateškom smislu će Britanija izgubiti jer će biti manje važna i za SAD, jer ako je isključena i EU, njena cena pada na globalnom nivou - ističe Igrutinović.
Kada je reč o odzivu glasača na referendumu, Igrutinović ne očekuje neku zadivljujuću izlaznost.