A šta da je albanski dron poleteo ka predsedniku Nikoliću u loži i nosio nešto drugo?
BEOGRAD - Ubacivanje mini "helikoptera" na utakmicu Srbija - Albanija, kojom je prekinut susret, mogla je da bude ugrožena bezbednost predsednika Srbije Tomislava Nikolića, da je kojim slučajem letelica albanskih navijača umesto zastave "Velike Albanije" nosila eksploziv i bila upućena ka VIP loži!
Na ovakav scenario upozorava Tangosix.rs, portal specijalizovan za vazduhoplove i letelice.
Kako javlja portal, reč je o radio-kontrolisanom (RC) kvadkopteru marke "Fantom", popularnog kineskog proizvođača DJI Innovejšns. Letelica koja je izazvala tuču i prekid susreta jeste starija 1.1 verzija tipa Fantom, a kompanija DJI važi za jednog od najpopularnijih proizvođača RC multikoptera na svetu čiji se “leteći objekti” većinom koriste za snimanje – nose GoPro Hero kamere sa ili bez stabilizacije, uz mnoštvo opcija dodatne opreme.
Cena od 400 evra pa naviše
Starije verzije Fantoma, kao što je ova korišćena za provokaciju, mogu se kupiti već od 400 evra dok novije verzije serije 2 koštaju više od 700 evra.
Letelica Fantom je teška jedan kilogram i može da ponese maksimalno 1.350 grama tereta. Maksimalna brzina letelice je 15 metara u sekundi. Kontroler radi na frekvenciji od 2.4GHz.
Prema dostupnim nformacijama, albanski "Fantom" je poleteo sa crkve blizu stadiona JNA što ukazuje na unapred osmišljenu operaciju. Ukoliko su navodi medija tačni da se kontroler nalazio unutar stadiona, što je logično jer letelica nije imala kameru, i da je on čak bio u posedu osobe koja se nalazila u VIP loži, gde je sedeo i predsednik republike Srbije, implikacije potpunog propusta neposrednog obezbeđenja prvog čoveka države su dalekosežne, navodi Tangosix.
Iako je, prema procenama portala, malo verovatno da bi ovakva letelica mogla da ugrozi bezbednost lože i osoba u njoj detoniranjem eksploziva ili na sličan način, postavlja se pitanje potencijalne opasnosti po predsednika i odgovornosti nadležnih službi bezbednosti.
Najosnovnija zaštita počinje od pretresanja, ali postoje i ometači za ovakve letelice. Nije poznato da li je obezbeđenje predsednika imalo ovakve uređaje i da li bi se oni uključili da je letelica prišla bliže loži. Zato ne znamo i šta bi se desilo da se ovaj "leteći objekt" primakao mestu gde sedi predsednik.
Postoje tehničke mogućnosti da se spreče takvi letovi iznad stadiona, a čak i sam proizvođač, DJI, u svoje "Fantome" sa novim firmverom ugrađuje takozvani geo-fensing. U pitanju je ugrađeno onemogućavanje letelica da lete na određenim definisanim geografskim koordinatama. Prva, i logična, upotreba geo-fensinga je nemogućnost rada "Fantoma" blizu i iznad velikih međunarodnih aerodroma.
Nije "dron" nego "leteći objekt"
U domaćim ali i stranim medijima termin “dron” se u poslednje dve godine odomaćio iako se letelice ove kategorije stručno terminološki tako ne označavaju. Domaći termin je “bespilotna letelica” (BPL) ali Fantom u našoj kategorizaciji ne spada u letelice već u “leteće objekte” – radi se o radio-kontrolisanom multikopteru.
Termin “dron” rezervisan je za veće bespilotne (često i naoružane) sisteme u koje nikako ne spadaju ovakve i slične hobističke letelice.
DJI Fantomi verzije 2 ne mogu leteti iznad beogradskog aerodroma Nikola Tesla i aerodroma Konstantin Veliki u Nišu. Kineske službe bezbednosti zahtevale su od DJI-a da u geo-fensing uključi trg Tjenanmen i druge “osetljive” lokacije. Za očekivati je da će nou-flaj lista ubrzo uključivati i druge objekte širom planete osim aerodroma.
Popularnost DJI proizvoda leži pre svega u razumnom odnosu kvalitet-cena, ali se oni ipak ne koriste od strane kvalitetnijih opcija za snimanje iz vazduha. Za ozbiljnije DSLR kamere koriste se multikopteri koji se izrađuju od modula (kao RC avioni) i oni ne mogu lako biti kontrolisani, tj. protiv njih ne postoji opcija geo-fensinga, upozorava Tangosix.rs.
Pročitajte i: ONI ČUVAJU SRPSKO NEBO: Pogledajte kakve avione ima Vojska Srbije
ČUDESNO: Pogledajte kako ruski avioni crtaju anđela na nebu (VIDEO)