Šta su BUMERANG DECA i zašto ih je sve više?
Ekonomski, ali i socijalni faktori zaslužni su da je moderna generacija mladih u SAD i Evropi okarakterisana kao "bumerang generacija".
Izraz se odnosi na sve veći broj mladih koji žive sa svojim roditeljima i u poznoj mladosti, nakon što su pokušali da se osamostale i neko vreme živeli sami. Zato nije ni čudo što su američki mediji preplavljeni tekstovima koji savetuju kako da "preživite" sa bumerang decom, kako da vam ne potroše ušteđevinu, penzije, zarađeno...
UKLETI STANOVI U SRBIJI: Prodaju se za male pare, a niko ih neće - evo i zašto!
Sindrom "praznog gnezda" je finansijski vrlo isplativiji od dece "povratnika". Uzmimo na primer Ameriku. Njujork Tajms izveštava da preko 60 odsto mladih primaju finansijsku pomoć od roditelja. Jedno od petoro u dvadesetim, i radnim tridesetim, živi sa roditeljima.
UPOZNAJTE RUSKOG ZUKENBERGA: Bacao je aviončiće od novčanica od 5.000 rubalja, a gde je sad?
Ni u Evropi nije bolje. Prema nekim podacima, oko 38 miliona mladih nije napustilo porodičnu kuću, a najviše ih je u zemljama koje važe za prosperitetne, poput Švedske, Francuske, Danske.
Sa koliko godina mladi u EU napuštaju roditeljski dom ?*
- Švedska 20
- Danska 21
- Finska 22
- Holandija, Francuska, Nemačka 24
- Španija, Italija 30
- Hrvatska 32
Prosek za EU 26 godina
*izvor Eurostat
Nemačka izuzetak
Svetli primer je Nemačka, gde više od 70 odsto mladih živi samostalno. Ipak, jedna činjenica je poražavajuća za celu EU: četvrtina mladih, od 18 do 25 godina nema posao, stoga "roditeljska gnezda" ne mogu biti prazna.