PLATITE HOSTEL I ONDA FRAS: Uđete u stan s tri sobe, a jedna je zauzeta!
Registruju se za iznajmljivanje apartmana, a onda u stan s tri sobe nameste po tri kreveta u svakoj i svaki krevet naplate po 20 evra.
Iako je u celoj Hrvatskoj formalno registriran 81 hostel, u stvarnosti je njihov broj sigurno tri puta veći! Ili je takav barem broj svega onoga što se pod hostelom oglašava i prodaje.
To je vrlo jednostavno utvrditi potražite li na specijalizovanim internet stranicama hostel u bilo kojem našem gradu. Tako će vam se, zatražite li hostel u Splitu u kojemu je službeno registrovano 16 takvih objekata, na takvim web stranicama otvoriti njih čak 86 s pripadajućim adresama i cenom smeštaja.
KO KUPUJE U SECOND HAND-u: Ljudi stegnu srce i dođu ovde, ali ne znaju pravu istinu!
Šta mora imati svaki hostel?
Zakon kaže da se ne sme koristiti zajedničko stepenište sa stanarima u stambenoj zgradi, nego mora da ima zaseban ulaz i stubište.
Osim toga, prema propisima hostel mora imati ženski i muški toalet, kuhinju, dnevni boravak, sobu s predsobljem i recepciju, i to uz dobijena rešenja o nameni poslovnog prostora i propisanim kvadraturama, a traži se i atest zvučne izolacije.
Kako bi sve to preskočili, a ipak zarađivali kao hosteli, privatni iznajmljivači oglašavaju se tako, varajući goste.
Takav trend posebno je ove godine došao do izražaja u većim turističkim gradovima koji su beležili sve brojnije dolaske mladih gostiju, pa su se vlasnici apartmana dosetili kako zaraditi više od iznajmljivanja. Registruju se, naime, za iznajmljivanje apartmana, a onda u stan s tri sobe nameste po tri kreveta u svakoj i svaki krevet naplate po 20 evra, kako je to bilo proteklog leta.
Jednostavna računica pokazuje da vlasnik tako dnevno zaradi i do 180 evra, koje nikada ne bi uspeo dobiti za stan-apartman koji uglavnom ima cenu do najviše 100 evra po danu.
- Tačno je da u Hrvatskoj dolazi do velike zloupotrebe i prevare gostiju u pogledu smeštaja u hostelima. Po poslednjim službenim podacima s kraja prošle godine, u Hrvatskoj je postojao 81 hostel sa 7209 kreveta koji su ostvarili 495.000 noćenja. Međutim, na hostelskim portalima lažno se predstavlja najrazličitiji smeštaj koji se naziva “hostelima”.
HOSTELI U BEOGRADSKIM ZGRADAMA: Nema više bez saglasnosti stanara
Tako se kao “hostel” iznajmljuje dvosoban stan, dve sobe u susedstvu i jedan studio-apartman! Sve to jedan vlasnik naziva hostelom, a to je čista prevara zbog koje gosti odlaze nezadovoljni, jer nisu dobili što su očekivali. Zna se šta pojam hostela znači u svetu i šta nudi, a stotine apartmana i stanova koji se kod nas iznajmljuju kao hosteli to sigurno nisu – kaže Tihomir Plejić, predsednik Hrvatskog hostelskog i ferijalnog saveza.