STAV MLADIH U SRBIJI: Šta misle o NATO, Kosovu, političarima?
Mladi ljudi u Srbiji nemaju bitno drugačije stavove prema političkim partijama i najkrupnijim političkim temama u odnosu na starije građane i nisu skloniji esktremima u političkim stavovima, posebno desničarskim, pokazalo je istraživanje agencije Faktor plus koje prenosi Politika.
"Kao i kod starijih građana primetna je opredeljenost za velike stranke. Kada pogledamo odgovore u odnosu na političare, situacija je slična: primetan je pozitivan odnos prema Aleksandru Vučiću (54 odsto). U negativnoj konotaciji, ocene su donekle izjednačene i nema značajnih izdvajanja", rekao je direktor agencije Vladimir Pejić.
Istraživanje koje je sprovedeno između 25. i 29. aprila, na uzorku od 800 mladih od 18 do 25 godina, pokazuje da bi na prevremenim izborima 52,1 posto glasalo za SNS, za SPS 9,5 posto, za DS 8,3, za SRS 6,4, za SDS 4,1 posto.
Kada je reč konkretno o partijama desne orijentacije, osim u slučaju Dveri, za njih se pojedinačno opredeljivalo manje od procenta ispitanika. Obraz ili "1389" gotovo da niko nije pomenuo, rekao je Pajić.
Za ulazak u EU je 32 posto anketiranih mladih, protiv je 26 odsto, neodlučnih 17 posto, a 25 odsto ne bi glasalo.
VELIKO NE
Na pitanje da li se slažete da Srbija prizna Kosovo zarad ulaska u EU, čak 74 posto je reklo "ne", 16 odsto "da", a nije sigurno 10 posto.
Stav prema ulasku u NATO je sledeći: 34 posto protiv, 30 posto neodlučnih, 21 posto ne bi glasao, a 15 posto je "za".
Na pitanje da li bi izašli na glasanja da su sada izbori, 30,1 posto mladih ispitanika je navelo da bi sigurno izašlo na izbore, 20,3 posto ne zna da li bi glasalo, 19,2 posto verovano ne bi glasalo, 16,5 posto bi verovatno glasalo, dok sigurno ne bi glasalo 13,9 posto anketiranih.
Pročitajte i: