Stevanović: Usvojena je većina preporuka ombudsmana
BEOGRAD - Od početka ove godine Zaštitniku građana je stigo znatan broj pritužbi iz oblasti prava deteta, većina preporuka ombudsmana je usvojeno, što Srbiju drži na evropskom proseku, ali to njie dovoljno, kaže zamenica zaštitnika Gordana Stevanović.
Ona je istakla i da se, statistički gledano, preporuke Zaštitnika u značajnoj meri ostvaruju.
''Mi smo iznad evropskog proseka po izvršenju preporuka ombudsmana, ali dok imamo i jednu preporuku koja se ne realizuje ne smemo biti zadovoljni'', rekla je Stevanović.
Prema njenim rečima, Zaštitnik građana dobio je od početka godine 290 pritužbi iz oblasti prava deteta, svega 90 manja u odnosu na celu prošlu godinu kada je takvih pritužbi bilo 380, što je 10 odsto od ukupnog broja pritužbi.
Pritužbe se, dodala je, odnose na povrede prava deteta u oblasti porodično pravne zaštite, i prava na zdravstveno osiguranje i obrazovanje, ali da posebno zabrinjava položaj dece sa ulice, koja su "nevidljiva" u sistemu zaštite države.
Kao primer, ona je navela neoverene zdravstvene knjižice, problem koji je imala većina građana Srbije, a koji je pogodio pre svega njihovu decu.
''Pojedini građani nisu bili u mogućnosti da ostvare pravo na zdravstevnu zaštitu pa je Zaštitnik dao preporuku nadležnim ministarstvima i fondu. Donet je i Zakon o zdravstvenoj zaštiti trudnica, porodilja i dece što smatramo značajnim pomakom, ali i dalje ostaju otvorena pitanja za sve druge kategorije stanovništva'', obijasnila je Stevanović.
Dodala je takvih pritužbi više nema, ali i da su otvorena druga pitanja posebno iz oblasti zdravstvane zaštite za decu obolelih od teskih i retkih bolesti.
Kao poseban problem ona je istakla položaj dece sa ulice koja nisu u sistemu, a koja imaju različite probleme.
Podsećajući da je Zaštitnik građana pre dve i po godine dao izveštaj o deci ulice, ona je istakla da je i tada ukazano da država nema evidenciju ko su sve deca ulice, pa čak i da se terminološki ne slažu ko bi sve trebalo da se spada u tu kategoriju, šta treba da se uradi...
Prema njenim rečima, deca ulice nisu u evidenciji jer su pravno nevidljiva pa samim tim nisu u sistemu.
Kao problem ona je istakla i da je izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu država ograničila mogućnost novih zapošljavanja, a kao jedna od posledica ovih izmena su i ukidanje usluga u lokalnoj zajednici namenjenoj deci.
''Imamo saznanja da su upravo usluge za decu ulice u Beogradu, Nišu i Novom Sadu skinute u velikoj meri sa budžeta, da su prepuštene donatorima i da zavise od njihove volje'', rekla je Stevanović navodeći da je na skupštinskom odboru za pravo deteta prilikom predstavljan godišnjeg izveštaja ombudsmana istakla značaj da, kada se izglasavaju određene odredbe zakona, svi budu svesni šta to znači i koje posledice može da donese.