STIGLA I SVETSKA OSUDA: Ovako strani mediji komentarišu hrvatsku proslavu srpskih stradanja
Hrvatska slavi "pobedu" u akciji "Oluja", dok Srbija žali za žrtvama, naslovi su svetskih agencija
Nemačka agencija DPA u tekstu pod naslovom "Hrvatska vojna parada slavi pobedu u ratu dok Srbija žali" opisuje tok vojnog "mimohoda", ali i naglašava da operacija "Oluja" i dvadeset godina nakon što je izvedena predstavlja teret za odnose Zagreba i Beograda jer "dok Zagreb oko nje gradi nacionalni ponos, Beograd i Srbija žale taj dan, optužujući Zagreb da slavi genocid".
U danima pred proslavu srpska državna televizija emitovala je, podseća DPA, kratki video uz poruku "Oluja je bila pogrom, nemojmo to zaboraviti", prikazujući snimke devastacije i kolone izbeglica. Takođe dodaje da je srpski premijer Aleksandar Vučić prošle nedelje osudio hrvatsku proslavu kazavši da je ""Oluja" bila najveće etničko čišćenje od Drugog svetskog rata".
Američka agencija AP, takođe navodi da svake godine proslava "Oluje" iznova izaziva napetosti između Hrvatske i Srbije.
Irski list Ajriš Tajms u najavi kaže da će Hrvatska slaviti u Zagrebu i Kninu, kao i da će novi spomenik prvom hrvatskom predsedniku Franji Tuđmanu biti otkriven na kninskoj tvrđavi. Za Srbe ta godišnjica, naglašava list, "donosi samo gorčinu".
"U Hrvatskoj danas jedva da neko i spominje napade iz odmazde na one koji nisu pobegli"
Dojče vele piše kako se Srbija i Hrvatska "do današnjeg dana i dalje ne slažu oko toga šta se tada dogodilo".
"Izgleda da danas više nije važno što je "Oluja" naterala 200.000 Srba da pobegnu od hrvatske vojske i većinom da se nikad ne vrate. U Hrvatskoj danas jedva da neko i spominje napade iz odmazde na one koji nisu pobegli", piše Dojče vele.
Slovenija nije u utorak učestvovala na obeležavanju 20. godišnjice akcije "Oluje" ni na vojnom ni na civilnom diplomatskom nivou, a događaj su ignorisali i slovenski mediji.
Vodeći mediji poput nacionalne Televizije Slovenije navode da su na paradi u Zagrebu svoje učešće "otkazale brojne države, pa i Slovenija".
Bivši slovenski diplomata i vojni ekspert Aleš Bebler izjavio je za portal slovenskog Telekoma kako na paradi u Zagrebu nije bilo glavnih saveznica NATO pakta, poput Nemačke i Velike Britanije, a ni slovenačkog vojnog atašea u Zagrebu, što se verovatno dogodilo zbog njihove ocene da je parada demonstracija sile koja ne doprinosi stabilnosti regiona i odraz je unutrašnjepolitičkih napetosti u hrvatskoj politici pred parlamentarne izbore.
Političke aspekte godišnjice "Oluje" komentisao je za isti portal i Zijad Bećirović, direktor ljubljanskog Instituta za balkanske i bliskoistočne studije, rekavši da se radi o "demonstraciji mišića i vojne sile koja ne uvažava srpske žrtve", kao i da parade treba da organizuju samo velike i ekonomski uspešne države, obeležavajući događaje koji su važni za Evropu i celi svet.