ŠTO STE PUŠILI, PUŠILI STE: Cigarete će svuda biti zabranjene!
Pušenje na radnom i javnim mestima biće potpuno zabranjeno! Pravila za pakovanje i izgled kutija biće značajno stroža. Zabraniće se proizvodnja slim cigareta i onih sa ukusom mentola, upozoravajuće slike o štetnosti duvana na svakoj paklici biće obavezne. Uvešće se i veća kontrola elektronskih cigareta.
Ovo su osnovne odredbe novog Zakona o duvanu koji priprema Ministarstvo finansija, a u koji će biti ugrađeno sve što je predviđeno novom Direktivom EU o proizvodnji i predstavljanju duvanskih proizvoda.
Kao jedna od 170 potpisnica Okvirne konvencije Svetske zdravstvene organizacije o kontroli duvana, Srbija sad i kao kandidat za EU, ima obavezu da u naredne dve godine usaglasi zakone o kontroli duvana sa novim pravilima. Ta tema je deo Poglavlja 28 u pregovorima o pristupanju EU.
"Već je trebalo da uvedemo potpunu zabranu pušenja na javnim mestima, ali duvanska industrija je izuzetno uticajna, a nije bilo ni političke volje da se to sprovede. Sada imamo situaciju da se na radnim mestima ne puši javno, ali se oseća dim, što znači da se puši krišom", kaže za "Novosti" Srmena Krstev, predsednica republičke Komisije za prevenciju upotrebe duvana.
Za razliku od sadašnjeg, prelaznog rešenja, po kojem ugostiteljski objekti mogu da biraju da li će biti pušački ili nepušački, ili pola-pola ako su veći od 80 metara kvadratnih, po novim pravilima tu neće moći da se uživa u cigareti. Tako je i u okruženju, od Hrvatske do Albanije. U Srbiji, međutim, i dalje puši više od trećine odraslog stanovništva i 13 odsto mladih!
"Neophodno je oformiti multisektorski savet za kontrolu duvana, zabraniti pušenje i u ugostiteljskim objektima, povećati porez i akcize na duvanske proizvode, jer takva mera značajno smanjuje pušenje u populaciji mladih i siromašnih, uvesti slikovna upozorenja na paklicama, ali i regulisati upotrebu elektronske cigarete", kaže Krstev.
Dok stručnjaci upozoravaju da je elektronska cigareta štetna po zdravlje kao i obična, a SZO traži od vlada da sprovedu zabranju njene upotrebe svuda gde je zabranjeno i pušenje običnih cigareta, kod nas se na TV kanalima svakodnevno "vrte" reklame za ovaj proizvod.
"Još se proučavaju mogući štetni efekti upotrebe takvog proizvoda, i šta on sve sadrži pored nikotina kao osnovne supstance, a sigurno je da udisanje vrele pare nije dobro za pluća. Elektronska cigareta je direktan odgovor duvanske industrije na mere koje države sprovode kako bi smanjile upotrebu duvana i bolesti povezane sa pušenjem. Sa njom se ruše svi napori javnog zdravlja da pušenje postane nepoželjan način ponašanja", objašnjava Krstev.
Pročitajte i: Zaplenjene cigarete vrednosti oko 8.000 evra
Šta čeka pušače?