Stres dovodi do neplodnosti
Dugoročan stres smanjuje plodnost za čak 29%.
Istraživači medicinskog centra Veksner sa Ohajo Stejt univerziteta pratili su 401 produktivno zdrav par. Tokom 12 meseci istraživanja posmatrali su potrebno vreme da žene zatrudne. Parovi sa najmanje uspeha bili su izloženi najvišim nivoima hroničnog stresa.
Nivo stresa se znatno razlikuje od žena koje su brzo zatrudnele. Prema rezultatima istraživanja, žene sa najvećim nivoom stresa imale su 29% manje šanse da zatrudne i skoro duplo veći rizik od neplodnosti u poređenju sa parovima sa najmanjim nivoom stresa.
Stoga, istraživači preporučuju parovima, koji pokušavaju da osnuju porodicu, metode za smanjenje stresa. Par koji pokušava da dobije bebu, tek će se nakon 12 meseci sresti sa specijalistom za neplodnost i tek tada će im preporučiti tehnike za smanjenje stresa ili određene promene poput odricanja od kafe i kofeina. Potrebno je da se ove metode znatno ranije primene.
Najkorisnija tehnika nije poznata, ali sve one su više nego korisne u poboljšanju zdravlja. Kada je reč o načinu na koji stres utiče na plodnost, stručnjaci su došli do dva najuobičajenija zaključka: nedostatak seksa zbog stresa iil odlaganje ovulacije iz istog razloga.
Stres nije jedini razlog neplodnosti, ali je moguće kontrolisati ga kako bi parovi imali više šanse za pravljenje potomstva.
(b92.net)