ŠULC: Kada bi svi u EU primili izbeglice nikakve krize ne bi bilo
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je da nikakve izbegličke krize u Evropi ne bi bilo kada bi sve zemlje pristale da prihvate izbeglice zato što se na starom kontinentu dva miliona izbeglica ne bi ni primetilo.
-Kada bi zaista sve zemlje učestvovale u preraspodeli izbeglica nikakve krize ne bi bilo. Evropska unija ima u 28 zemalja 500 miliona stanovnika. Ako na njih podelite milion, dva miliona izbeglica niko ih neće ni primetiti, kazao je Šulc u intervjuu koji danas objavljuju češki listovi Lidove novini i Mlada fronta Dnes.
Šulc je, međutim, upozorio da kada isti broj izbeglica stiže u svega nekoliko zemalja, situacija izgleda sasvim drugačije i zato je nacionalne kvote i mehanizam relokacije koje posebno glasno odbijaju postkomunističke članice Unije iz Višegradske četvorke, označio za održivo i jedino solidarno rešenje.
-Nema smisla razgovarati o izgradnji centara za registraciju u Grčkoj i Italiji ukoliko nismo u stanju da raspodelimo izbeglice. Hot-spot centri bi se inače pretvorili u ogromne izbegličke logore, kazao je Šulc.
On je ocenio da češki premijer Bohuslav Sobotka ima konstruktivan pristup, bez obzira na to što je negodovanje Nemačke izazvao plan Češke, Poljske, Slovačke i Mađarske da se granice koje EU štiti pomere na jug Makedonije i u Bugarsku jer Grčka nije u stanju da brani svoje.
NAŠAO REŠENJE: Sve izbeglice muškog pola iz islamskih zemalja zatvoriti u centre
-Sobotka je nekoliko puta naglasio da Češka želi da učestvuje u nekim merama. Ukoliko nam je potrebno više kadrova, više novca, više tehničke opreme i to je za neke zemlje put kako da učestvuju, rekao je Martin Šulc, naglašavajući da je protiv zatvaranja granica i suspendovanja šengenskog prostora.