ŠUTANOVAC GRADI I NE PITA: Nelegalno nazidao čitav sprat, zakinuo državu za 58.000 EVRA!
Dragan Šutanovac, kandidat DS za poslanika i bivši ministar odbrane, iznad stana u Skerlićevoj ulici u Beogradu, na ekskluzivnom placu pored Hrama Svetog Save, na divlje je, bez ijednog papira, ozidao i „galeriju“ od 139 kvadrata!
Tako je, direktno kršeći zakon, došao do nekretnine koja, prema procenama stručnjaka, vredi oko milion evra.
Centar za istraživanje korupcije (CIK) objavio je na svom sajtu dokumenta i zvanične podatke koji direktno dokazuju da je Šutanovac nelegalno nazidao čitav sprat, čime je površina njegovog dupleksa narasla na 329 kvadrata.
Izbegli rušenje
Osim što je prekršio zakon, Šutanovac je divljom gradnjom zakinuo državu za najmanje 58.000 evra, i to samo za neplaćene dažbine. Da skandal bude veći, Šutanovac posle stupanja na snagu Zakona o ozakonjenju objekata, više nema obavezu da plati pun iznos dažbina već mora da izmiri samo taksu za legalizaciju dogradnje koja za njegov stan iznosi samo 46.000 dinara. Tako će u državni budžet uplatiti čak 150 puta manji iznos.
Bivši ministar je , kako piše Informer, zgradu u Skerlićevoj ulici, zajedno sa suprugom Marijom i suinvestitorima, sagradio 2013. godine i to na „pašnjaku prve klase“, koji su kupili za 1,5 miliona evra.
Dokumtacija do koje je došao CIK ukazuje da je investitor Dragan Petrić 28.januara 2014. godine Sekretarijatu za legalizaciju podneo zahtev za legalizaciju zgrade od 3.530,82 kvadrata.
Nadležni su tom prilikom utvrdili da je to za 237,94 kvadrata više nego što je bilo predviđeno građevinskom dozvolom.
Na osnovu tehničkog izveštaja vidi se da se sporna površina odnosi na 97 kvadrata viška u galeriji lokala u prizemlju zgrade, zatim na 68 kvadrata više na povučenom stratu i još 71 kvadrat na galeriji stana broj 9.
Taj stan, kako je potvrđeno u JKP „Infostan tehnologije“, vodi se na Šutanovčevu ženu Mariju. Dakle, višak od 139 kvadrata na povučenom spratu odnosi se na Šutanovčev stan, piše CIK.
Lično bogaćenje
Sasvim, je inače zanimljivo i to da je sekretarijat za inspekcijske poslove 8. jula 2013. godine naložio rušenje viška kvadrata, ali do toga nikad nije došlo.
To su investitori iskoristili, pa su 28.januara 2014. godine podneli zahtev za legalizaciju, koji do danas nije pravosnažno okončan. Zgrada je u međuvremenu useljena, a investitori su izbegli naloženu obavezu rušenja, prenosi CIK.
Šutanovac ćuti
Dragan Šutanovac se nije oglašavao, Na drugoj strani, stručnjak za građevinu Goran Rodić kaže da je Šutanovac samo jedan od mnogih koji su na divlje nadogradili stanove.
ŠEŠELJ PROGOVORIO: Vođa radikala otkriva istinu o tome da li je SILOVAN U ZATVORU
- Ispada da su oni koji su na mufte dograđivali stanove debelo profitirali u odnosu na ljude koji su radili po zakonu. Nedopustivo je da se političari time bave – podvlači Rodić.
Dušan Slijepčević, član Saveta za borbu protiv korupcije, kažu da je ovo zloupotreba.
- Poznati koriste svoje veze za lično bogaćenje, a na direktnu štetu države. Nije ovde samo reč o Šutanovcu, već o silnim kvadratima koji su izgrađeni nelegalno – zaključuje Slijepčević.
Krivična prijava zbog utaje imovine
Agencija za borbu protiv korupcije podnela je 8. avgusta 2012. godine krivičnu prijavu protiv Dragana Šutanovca zbog prikrivanja imovine. Sudski postupak je i dalje u toku, a Šutanovcu preti kazna od 6 meseci do 5 godina zatvora.
Ako bude osuđen, Šutanovac neće smeti da se bavi politikom naredne dve godine od pravosnažnosti presude.